جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 9010325
تاریخ انتشار يکشنبه 18 دي 1390
ساعت انتشار 21:01:11


نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس:
تفکیک استان کرمان به ۲ استان باعث از بین رفتن فقر در کرمان می‌شود
درصورتی که جنوب استان کرمان مستقل شود ۲ ردیف بودجه جداگانه به آن تعلق می‌گیرد و این امر نیز تاثیر به‌سزایی در رفع محرومیت‌های موجود خواهد داشت/ برخی از دوستان معتقدند استان کرمان باید به ۳ استان تقسیم شود، اما در جواب این عزیزان باید بگویم این موضوع که استان را به قطعات کوچک‌تری تبدیل کنیم عقلانی نیست
کرمان فردا : نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه محرومیت‌های کهنه استان به‌دلیل گستردگی بیش از اندازه استان است افزود: استان کرمان یکی از استان‌های پهناور کشور است که با توجه به توانایی‌ها و قابلیت‌هایی که دارد می‌تواند به ۲ استان تقسیم شود تا شاهد رشد و شکوفایی بیشتر در این استان باشیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ علی اسلامی‌پناه نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی 17 دی ماه با اشاره به وسعت استان کرمان و قابلیت تبدیل این استان به ۲ استان مجزا، گفت: در حال حاضر استان کرمان با ۷۰۰ کیلومتر طول و حدود ۶۰۰ کیلومتر عرض یکی از استان‌های بزرگ و پهناور کشور است که همین پهناور بودن این استان می‌تواند یکی از دلایل خواسته بنده برای تقسیم این استان به ۲ استان مجزا باشد.

وی افزود: استان کرمان با بیش از ۲۰ شهرستان توانایی‌های زیادی دارد که متأسفانه تا به امروز مورد توجه قرار نگرفته است. توانایی‌ها و قابلیت‌هایی که در جنوب استان کرمان وجود دارد می‌تواند این استان را به ۲ استان شمالی و جنوبی تقسیم کند و از مسئولین امر می‌خواهم که روی این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

این نماینده مجلس در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به محرومیت‌ها و فقر گسترده‌ای که در استان کرمان وجود دارد، گفت: تقسیم این استان به ۲ استان مجزا می‌تواند گامی اساسی و مؤثر در رفع فقر و فلاکت در استان کرمان باشد. اسلامی‌پناه همچنین گفت: هموطنان عزیز، خصوصا قوه مجریه و دستگاه‌های اجرایی، اداری و سیاسی کشور به‌خوبی آگاهند مجموعه‌ای از شرایط و توانمندی‌ها، موانع و ضرورت‌ها در تمامی ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و امنیت داخلی بایستی در یک‌جا جمع شود و مصلحت ملی ایجاب نماید تا استانی به استان‌های کشور اضافه شود و به همین دلیل است که جایگاه و سطح این تصمیم به قوای مجریه و مقننه کشور واگذار شده است یعنی براساس ارائه لایحه از طریق دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی این مهم شکل می‌گیرد.

وی افزود: تنوع اقلیمی، داشتن تمامی انواع شرایط آب و هوایی، ۲۵درصد باغات کشور، ۳۰درصد از غنی‌ترین و ارزشمندترین معادن مهم کشور، صادرات غیرنفتی بالا، نیروی انسانی کارآمد در سطح کشور و ده‌ها و صدها ویژگی خاص دیگر تقسیم استان را ضروری می‌نماید. خوشبختانه مسئولین و نمایندگان استان کرمان در موضوع تقسیم استان هم‌صدا و هم‌سخن هستند و امیدواریم که این خواسته عقلانی مردم استان کرمان در بدنه اجرایی و قانونی کشور نیز مورد توجه قرار گیرد و شاهد وقوع این مهم طی ماه‌های آینده در کشور باشیم.

اسلامی‌پناه نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی اصلی‌ترین دلایل تقسیم استان کرمان را اینگونه بر شمرد :

۱- پهناوری و گستردگی آن و ضرورت خدمت‌رسانی مناسب‌تر به مردم.

۲- به‌دلیل قرار گرفتن در خط مقدم مبارزه با ورود مواد‌مخدر به کشور که نیاز به کارهای اساسی و زیربنایی و پیشگیرانه دارد.

۳- فقر و محرومیت در مناطق وسیعی از استان که بایستی به‌صورت ویژه و به سرعت به سطح برخورداری کشور رسانیده شود و مسائل دیگر، اشاره کرد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به استقلال جنوب استان کرمان در قالب یک استان افزود: درصورتی که جنوب استان کرمان مستقل شود ۲ ردیف بودجه جداگانه به آن تعلق می‌گیرد و این امر نیز تاثیر به‌سزایی در رفع محرومیت‌های موجود خواهد داشت. اگرچه در راستای محرومیت‌زدایی در استان کرمان تاکنون گام‌های مؤثری برداشته شده است اما با توجه به وسعت بالای این استان هر اندازه تلاش شود باز هم محرومیت‌ها به‌طور کلی رفع نمی‌شود. اسلامی‌پناه با اشاره به این‌که تقسیم استان کرمان به ۲ استان یکی از راه‌های محرومیت‌زدایی در این استان است، گفت: برخی از دوستان معتقدند استان کرمان باید به ۳ استان تقسیم شود، اما در جواب این عزیزان باید بگویم این موضوع که استان را به قطعات کوچک‌تری تبدیل کنیم عقلانی نیست، زیرا در حال حاضر شش شهرستان جنوبی از نظر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با یکدیگر همخوانی دارند و از نظر جمعیت هم مشکل خاصی وجود ندارد؛‌ به‌نظر من اگر قرار است استان کرمان تقسیم شود بهتر این است که به ۲ استان شمالی و جنوبی تقسیم شود.

اسلامی‌پناه در ادامه تصریح‌ کرد: توجه ویژه دولت به نقاط محروم به‌ویژه جنوب کرمان بر کسی پوشیده نیست و بنده شخصا معتقدم در راستای محرومیت‌زدایی از استان‌های کمتر برخوردار بهترین روش این است که مصوبات سفرهای ریاست‌جمهوری به‌طور کامل اجرا شود. در حال حاضر شاهد این موضوع هستیم که مصوبات ۲ سفر ریاست‌جمهوری به استان کرمان به‌طور کامل اجرایی نشده و اجرایی شدن این مصوبات یک عزم جدی را طلب می‌کند. امیدوارم با توجه ویژه مسئولین به استان‌های کمتر برخوردار خصوصا استان کرمان و همچنین اجرایی شدن مصوبات ۲ سفر ریاست‌جمهوری به این استان شاهد حرکتی عظیم در جهت آبادانی این منطقه باشیم.

وی همچنین به موضوع طرح هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: این امر فصل جدیدی در اقتصاد کشور به شمار می‌آید و موفقیت در این طرح در گرو ایجاد زیرساخت‌های مناسب و اجرایی شدن هرچه بهتر اصل ۴۴ است. اگر طرح هدفمندی یارانه‌ها که فاز دوم آن در حال آغاز است به خوبی اجرا شود از حیث اقتصادی در رده کشورهای پیشرفته قرار خواهیم گرفت.

وی در مورد این‌که در سال ۱۴۰۴ ایران باید رتبه اول در تمامی زمینه‌ها را در منطقه داشته باشد، گفت: باید اصل ۴۴ قانون اساسی به درستی اجرا شود و ثروت به بخش خصوصی واگذار شود که در حال حاضر ۹۰ درصد ثروت کشور در دست دولت است و این موضوع با اصل ۴۴ همخوانی ندارد.

علی اسلامی‌پناه در پایان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم اقتصادی پویا و فعال داشته باشیم باید در جهت تقویت بخش خصوصی گام ‌برداریم و این در حالی است که خصوصی‌سازی در ایران ابتدای راه است و هنوز آثار و نشانه‌های خوبی از خصوصی‌سازی و واگذاری امور به مردم مشاهده نمی‌شود.


نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی:
لاریجانی در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه‌ها:
ظریف:
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان