جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 91106
تاریخ انتشار شنبه 2 دي 1391
ساعت انتشار 18:48:46


دکتر پورابراهیمی در جمع دانشجویان مطرح نمود:
مجمع عمومی خیریه مولی الموحدین، افکار عمومی مردم کرمان است
مردم باید اطلاعات مجموعه ی اقتصادی مولی الموحدین را به صورت شفاف داشته باشند /در مجموعه مولی الموحدین اراده ای برای شفاف سازی اطلاعات وجود ندارد / تمام موسسات و بنگاه های اقتصادی همانند خیریه مولی الموحدین باید شفاف سازی اطلاعات داشته باشند.
کرمان فردا : محمد رضا پورابراهیمی امروز ظهر در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه شهید باهنر کرمان، در پاسخ به درخواست جمعی از دانشگاهیان و افکار عمومی جامعه؛ پیرامون چگونگی فعالیت خیریه مولی الموحدین؛ با بیان مقدمه ای گفت: یکی از معضلات اصلی اقتصاد ما در کشور، بحث وابستگی به درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و میعانات گاز به عنوان اقلام اصلی ایجاد درآمد در ساختار اصلی بودجه کشور می باشد.
وی افزود: کشور ما علیرغم داشتن ثروت های بسیار از نعمتی برخوردار بوده که امروز به نغمت تبدیل شده که اگر وجود نداشت، شاید جمع بندی ما متفاوت بود.


نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ما بر خلاف آن چه در دنیا مرسوم است،سال ها با فروش دارایی هایمان کشور را اداره کرده ایم و تلاش شده بر اساس فرمایشات امام(ره) وابستگی به نفت کاهش یابد و از محل تولید و خلق ثروت، کشور اداره شود.
وی ادامه داد: اکنون این سوال مطرح است که ما چه میزان می توانیم از این وابستگی رها شویم؟ جایگزین آن چیست؟ پاسخ به این سوالات مقدمه ی بحث پیشنهادی شماست.
پورابراهیمی افزود: اگر بخواهیم به سمت اقتصاد متکی بر توانمندی های خود حرکت کنیم، نیازمند تحول اساسی در حوزه فعالیت های اقتصادی هستیم.
عدم شفافیت اطلاعات اقتصادی یکی از مشکلات موجود است
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از نکات اصلی در ساختار اقتصادی کشور، عدم وجود شفافیت اطلاعات در فعالیت های اقتصادی است که منجر به ناکارایی اقتصادی می شود.
وی افزود: در حوزه فعالیت های پولشویی که خلاف قانون است، برخی برای فرار از مشخص کردن منبع، به نحوی عمل کردند که با چند فعالیت پوششی، اقدام اصلی را حذف کنند.
پورابراهیمی اضافه کرد: بعضی از فعالان این عرصه برای تطهیر منابع خود، چند فعالیت اقتصادی را انجام می دهند تا فعالیت اصلی گم شود که این روش، عدم کارایی در اقتصاد کشور را به دنبال دارد و آثار آن در بخش های مختلف دیده می شود.
وی فرارهای مالیاتی و بیمه ای، ندادن حق دولت و دیگر موارد را از جمله تبعات این موضوع برشمرد که تاثیرات آن در اقتصاد کشور قابل مشاهده است.
عدم شفافیت بنگاه های اقتصادی مانع از ارتقاء کشور می شود
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزود: یکی از گلوگاه های اقتصادی ما در بحث ارتقاء جایگاه اقتصادی کشور این است که بنگاه های اقتصادی ما شفاف عمل نمی کنند و مثلا فرار از مالیات به شکلی خاص اتفاق می افتد که بخشی از آن به محدودیت های قانونی بازمی گردد و بخشی نیز به دلائل دیگر است.
پورابراهیمی با طرح این سوالات که اگر می خواهیم به سمت اقتصاد پایدار حرکت کنیم و منشاء اثر باشیم چه کنیم و چرا شرایط اقتصادی ما به گونه ای است که با کم کردن وابستگی به نفت؛ بحران اقتصادی در کشور ایجاد می شود؟ افزود: با کاهش ارزش پول ملی ما در برابر دلار، مصارف ارزی دچار شرایط  خاص می شوند.
وی اظهار داشت: در بودجه کشور پیش بینی شده بود که در سال 90 روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت بفروشیم که از محل آن 70 درصد درآمدهای ارزی کشور را پوشش دهیم، لیکن به واسطه ی تحریم ها ما یک و نیم میلیون بشکه نفت می فروشیم و در نتیجه درآمدهای ارزی کاهش می یابد.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛ خاطر نشان کرد: اگر نخواهیم کشور را با درآمدهای نفتی اداره کنیم، چه باید بکنیم؟ آیا درآمدهای اقتصادی ما به گونه ای هست که بتوانیم بدون تکیه بر نفت، کشور را اداره کنیم؟ آیا زیرساخت های کشور ما امکان توسعه ی متوازن را به ما می دهد؟ آیا ساختار اقتصادی ما این امکان را فراهم می کند که ما جلو رانت ها و سوء استفاده ها را بگیریم؟
یکی از مصداق های حوزه ی فعالیت اقتصادی در استان کرمان، مجموعه مولی الموحدین است
پورابراهیمی اضافه کرد: خیریه مولی الموحدین در سال 64 توسط آقای مرعشی استاندار وقت با هدف انجام فعالیت های خیریه ای تاسیس می شود و امام جمعه، مدیران اقتصاد و دارایی و کمیته امداد امام(ره) و چند نهاد دیگر به عنوان اعضای هیئت امناء خیریه انتخاب می شوند و قاعدتا باید محلی برای منابع آن ایجاد می شد.
وی افزود: قرار بر این بوده که این خیریه در دو بخش فعالیت کند: اول این که کمک هایی را از جاهای مختلف جذب و به ذی نفع برساند و دوم این که ایجاد درآمد کند.
بحث اصلی پیرامون خیریه مولی الموحدین این است که ایجاد درآمد، چگونه مدیریت شده است؟
نماینده مردم کرمان در ادامه گفت: کارنامه عملکرد اقتصادی این مجموعه از سال 64 که تاسیس شده تا کنون منتشر نشده است در حالی که بحث اصلی پیرامون خیریه مولی الموحدین این است که ایجاد درآمد در این مجموعه که در حوزه های مختلف فعالیت می کنند، چگونه مدیریت شده است؟
وی اضافه کرد: از سال 65 به بعد فعالیت این مجموعه بیشتر جنبه ی اقتصادی به خود گرفته است و همین امر باعث شده که شخصیت های حقوقی نظیر امام جمعه و رئیس مجمع نمایندگان استان و ... از آن کناره گیری کنند.
رئیس مجموعه با رابطه، ظرفیت هایی برای استفاده ایجاد کرد/مطالبات نظام به شرکت خصوصی هواپیمایی ماهان تبدیل شد
پورابراهیمی تصریح کرد: جایگاه و ارتباطی که رئیس این مجموعه به عنوان استاندار وقت با دولت داشت، ظرفیت هایی برای فعالیت های اقتصادی ایجاد کرد و گزارش های غیر رسمی حاکی از این بود که بخشی از مطالبات نظام جمهوری اسلامی در قالب چند هواپیما وصول و بعدها زمینه ساز تشکیل هواپیمایی ماهان می شود.
وی اضافه کرد: در بخش های مختلف اتفاقاتی رقم می خورد که متفاوت از نگاه خیریه ای است و برخی از این فعالیت ها با تغییرات مالکیتی همراه می شود که از آن جمله کرمان خودرو در بم و ....
حذف کلیه اعضای حقوقی از هیات امناء خیریه مولی الموحدین
پورابراهیمی سپس به تغییرات سیاسی کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 84 اشاره کرد و گفت: سال 83 با احتمال اینکه ممکن است در انتخابات سال 84 کاندیدای مورد حمایت این جریان سیاسی رای نیاورد، اقدام به حذف کلیه اعضای حقوقی نظیر امام جمعه، استاندار وقت و ... از هیات امنا نمودند و در ماده 13 اساسنامه بندی اضافه کردند که طبق آن اعضای هیات امنا موظفند در زمان حیاتشان یک نفر را به عنوان جانشین بعد از خودشان انتخاب کنند و این یعنی موروثی شدن خیریه مولی الموحدین.
به عنوان معاون استاندار مامور پیگیری شدم
وی خاطر نشان کرد: با روی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد و در زمان استانداری جناب آقای رئوفی، من به عنوان معاون ایشان در امور اقتصادی منصوب و مامور پیگیری موضوع خیریه مولی الموحدین شدم.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود:از آقایان هیات امنا دعوت کردیم آمدند و در خصوص ابهاماتی که مطرح بود، سوال کردیم، آن ها گفتند ما تلاش کردیم، زحمت کشیدیم و در نتیجه زحمات ما، خیریه به مجموعه ی اقتصادی بزرگی تبدیل شده و اختیار داشتیم شخصیت های حقوقی را به حقیقی تبدیل کنیم.
وی اضافه کرد: از نظرشکل ظاهری کار، ممکن است این اقدام بی اشکال باشد، اما از نظر محتوایی بی اشکال نیست چرا که کسانی در شکل گیری این خیریه وارد شده و کمک کرده بودند که با نگاه به حقوقی بودن اعضای هیات امنا وارد شده بودند و در ادامه کار با این روند موافق نبودند.
پورابراهیمی یادآور شد: آقایان، کار برای خیریه را به مطالبات خود از خیریه تعریف کردند و ما هم نگفتیم همه کسانی که برای خیریه کار کرده اند کنار بروند، بلکه گفتیم اساسنامه به سال 64 بازگردد و ترکیب هیات امناء همان ترکیب قبل باشد.
وی افزود: چون آقایان زحمت کشیده اند و جای تشکر دارد، دلیل نمی شود که ساختار تغییر کند.
منظور از شفاف سازی از بین بردن شرکت هایی چون هواپیمایی ماهان نیست
پورابراهیمی تصریح کرد: برخی می گویند که ما می خواهیم مجموعه ای را که آبروی نظام است، از بین ببریم، در حالی که ما می گوئیم مجموعه ی توانمندی شکل گرفته که باید نحوه ی مدیریت و مالکیت آن و استفاده از آن در ساختار اقتصادی کشور تعریف شود.
هدف افشای اطلاعات و شفاف سازی صورت های مالی مجموعه است/ مجمع عمومی مولی الموحدین، افکار عمومی مردم کرمان است
وی تاکید کرد: هدف ما افشای اطلاعات و شفاف سازی صورت های مالی مجموعه ی خیریه مولی الموحدین و بنگاه های اقتصادی است که در کشور فعالیت می کنند و این شفاف سازی اگر بی اشکال باشد، مردم قدردان آن مجموعه خواهند بود هر چند که معتقدم مجمع عمومی مولی الموحدین، افکار عمومی مردم کرمان است.
وی افزود: پیشنهاد ما در زمان استانداری دکتر رئوفی، بازگشت به اساسنامه سال 64 بود که بر اساس آن تعدادی از مدیران سال 84 به ترکیب هیات امناء وارد می شدند و همچنین چند نفر به عنوان مرضی الطرفین را مطرح کردیم که متاسفانه با تلاش 9 ماهه و جلسات مستمر استنباط ما این بود که با مذاکره مشکل حل نمی شود و موضوع دارای بحث های حقوقی و قضایی است.
نتایج فعالیت های این مجموعه، کجا هزینه می شود؟
پورابراهیمی افزود: مردم باید بدانند نتایج فعالیت این خیریه کجا هزینه می شود؟ تاکنون دست چند دانشجوی بی بضاعت و چند یتیم نیازمند را گرفته است؟
وی ادامه داد: امروز یکی از گلوگاه های اقتصادی کشور ما عدم وجود شفافیت اطلاعات در مجموعه نهادهایی مانند خیریه مولی الموحدین است که نظیر آن را در حوزه اقتصادی کشور زیاد داریم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه در خصوص این خیریه توافقی صورت نگرفت و استاندار وقت گفتند علیرغم نشست های مختلف، هیچ نگاه مثبتی در هیات امنای خیریه برای رسیدگی به مشکلات مطروحه وجود نداشت و پرونده برای بررسی و پیگیری قانونی به ریاست جمهوری ارسال شد.
در بحث افشای اطلاعات مالی خیریه ها خلاء قانونی داریم
پورابراهیمی خاطر نشان کرد: باید خیریه ها عرفا موظف شوند که صورت های مالی خود را منتشر کنند و خلاء قانونی موجود در خیریه ها از این منظر، برطرف شود.
وی گفت: با ارائه ی یک بند قانون در مجلس می توانیم این مشکل را برطرف نمائیم که این امر موجب شفافیت مالی همه ی مجموعه ها ی خیریه خواهد بود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دو نکته در مورد خیریه مولی الموحدین مطرح است اول این که اطلاعات مالی شفاف سازی شوند و سپس اهداف اولیه ی خیریه را که خیرین تعریف کردند،شفاف بیان کنند.
--------------------------------------------------
هجرت نیوز

نظر شما نظر شما

نظرات کاربران نظرات کاربران
نظرات کاربران سلام .جاي تعجب است از كسيكه دكتراي مالي است نميداند بند 13 بند تيپ اساسنامه هاي خيريه است واساسا اساسنامه هاي خيريه ها بايستي اينگونه تنظيم شود .
نظرات کاربران جناب پورابراهیمی بهتر است اول در مورد پسته ایرانیان . شرکت توسعه وابادانی کرمان و شرکت نمایشگاهها و.... که همه با اعتبارات دولتی ایجاد و ورشکسته شده اند شفاف سازی کنند اگر اهل شفاف سازیند
نظرات کاربران اقاي نماينده . ممكن بود مردم 7 سال پيش فريب اين حرفها را بخورند اما امروز خوب ميدانند شما دنبال نمدي هستيد كه براي خودتان كلاهي ببافيد. حتما ميخواهيد شما رو هم عضو هييت مديره كنن . در اينصورت فاتحه اونجا هم خونده است
نظرات کاربران بابا شفاف سازي .ميبينم با اين همه ادعا جرات گذاشتن نظرم و نداشتين
نظرات کاربران توصيه ام به جناب پور ابراهيمي اينه كه به نشانه اعتراض به خيريه مولي الموحدين از اين پس هواپيمايي ماهان رو تحريم كنن وبا ماشين برن تهرون و بيان
نظرات کاربران با سلام .ذکر 2 نکته را جهت اطلاع اقای پورابراهیمی ومخاطبینتان ضروری دانستم 1. ماده 13 اساسنامه که اقای دکتر از ان بعنوان موروثی کردن نام برده اند ماده ای است که در اساسنامه تیپ خیریه هاامده و باید همه خیریه ها انرا در اساسنامه شان بیاورند.2. بر اساس قانون تاسیس خیریه ها ( فکر کنم سال 80 ) اساسا شخصیت های حقوقی نمیتوانند عضو امنا خیریه ها شوند و احتمالا تغییر شخصیت های حقوقی به حقیقی به این دلیل بوده ..... بهر حال سزاوار است اقای نماینده با اطلاعات کامل حرف بزنند و گرنه شائبه سیاسی کاری و شلوغ بازی و بدتر از ان به اتش کشیدن قیصریه بخاطر دستمال !!! بوجود میاد . (دانشجوی ارشد حقوق ) 9
نظرات کاربران دوستان کوتاه نظر. واقعا که... ای کاش به حرف حق بیشتر از این احترام میگذاشتید.

..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان