جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 95109
تاریخ انتشار پنج شنبه 2 دي 1395
ساعت انتشار 09:31:54


آیین معرفی کتاب کریمانه برگزار شد؛
روایت کریمانه های رهبری درکرمان/دیدگاه رهبری در خصوص خانواده شهدا
آیین معرفی کتاب کریمانه روایت حضور رهبر معظم انقلاب در منازل شهدا در سفر به استان کرمان در سال ۱۳۸۴ در خانه شهر کرمان برگزار شد.
به گزارش کرمان فردا؛ علیرضا مختارپور، دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور چهارشنبه شب در آیین معرفی کتاب کریمانه که روایت حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در منازل شهدا در سفر به استان کرمان است، اظهار کرد: افتخاری برای من است که در جمع خانواده های شهدا قرار دارم.

وی افزود: نکات مهمی در مورد فلسفه و دلیل رفتار مقام معظم رهبری و امام راحل (ره) در رابطه با خانواده شهدا وجود دارد که تنها به بزرگداشت، تجلیل، تکریم و قدردانی ختم نمی شود و حاکی از نکته ای دیگر است.

مختارپور با اشاره به اینکه نکات اعلام شده همه برگرفته از دیدگاه های معرفتی مقام معظم رهبری است، گفت: تمامی ملت ها، اقوام و کسانی که برای حفظ سرزمین و عقاید در جنگ کشته شده اند را باید ارج نهاد و تجلیل کاملا با این ارج نهادن متفاوت است.

وی افزود: انسان در مکتب اسلام خلق شده است و جانشین خداوند محسوب می شود و راه پیمودن این مسیر طبیعتا دین و متدین بودن است.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه تعریف دین در ایمان به قلب، اقرار به لسان و عمل به ارکان خلاصه می شود، گفت: هر چه ایمان کامل تر و بالاتر باشد عمل به ارکان نیز بیشتر صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در دین راه های مختلفی برای تقویت ایمان ذکر شده است، گفت: عبادت و مناسک راه هایی است که می تواند ایمان را در انسان تقویت کند.

مختارپور افزود: علامه جوادی آملی در بخشی از صحبت های خود فرمود که پویندگان راه خدا چهار گروه هستند یک گروه سالک محض اند که بهره ای از جذبه ندارند و به این ها عنایت خاص جذبه الهی نشده است و تمام مدت در تلاش هستند و ممکن است تا آخر هم به مقامات نرسند.

وی دسته دیگر را گروه مقابل گروه مجذوب محض عنوان کرد و افزود: این گروه از ابتدای راه جذبه ای به آن ها داده می شود و تا آخر این راه جذبه همراه آن ها.

مختارپور در ادامه گروه دیگر را سالک مجذوب نام برد و گفت: این سالکان کسانی هستند که شروع و تلاش می کنند و در بین راه جرقه ای آن ها را به سرمنزل مقصود نزدیک تر می کند.

وی افزود: گروه دیگر مجذوب سالک هستند که ابتدا با شوق و جذبه وارد شده اما جذبه یا شوق در میان راه خاموش می شود.

دبیرکل کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه این صحبت ها تنها برای این بود تا بتوانیم درک صحیحی از نگاه مقام معظم رهبری و امام (ره) به مقام شهدا داشته باشیم.

وی با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «وصیت نامه این شهدا را بخوانید»، گفت: این سخن تنها یک توصیه ساده به شمار نمی رود بلکه حتما در پشت قضیه منفعت ها و گنج هایی است که چون خود خوانده و چونان گلوله آتشین در قلب مبارکشان اثر کرده است خواسته اند تا دیگران نیز از این امر بهره مند شوند و بدانند می شود راهی که سالک با ریاضت، عبادت، حضور و آموزش اساتید طی ۳۰ تا ۴۰ سال طی می کند؛ یک جوان در آن بحبوبه جنگ ظرف ۱۰ تا ۲۰ روز در جبهه پیدا طی کرده است.

مختارپور ۱۳ ویژگی که مقام معظم رهبری برای شهدا نام برده اند را عنوان کرد و گفت: از جمله این ویژگی ها دل بریدن از عواطف و خواسته های شخصی، اخلاص، ایمان، قدرت معنوی تقوی، آرمان گرایی براساس جهان بینی الهی و عبادت، ارادت و پیروی ائمه اطهار (ع)، بصیرت و قدرت تشخیص دقیق و نداشتن هراس از مرگ است.

وی تصریح کرد: شهدای جوان ما صرف یک احساس و هیجان شهید نشده اند بلکه انجام وظیفه و تکلیف را مد نظر قرار داده اند و اگر با احساس و هیجان می رفتند در وصیت نامه ها نمی خواستند روی قبر آن ها حرفی از نام آن ها برده نشود.

محورهای اصلی تکالیف تعیین شده از سوی رهبر انقلاب در برابر شهدا

مختارپور با اشاره به هشت محور اصلی تکالیف تعیین شده از سوی رهبر انقلاب در برابر خانواده شهدا و شهدا گفت: قدردانی، عمل به وصیت شهیدان، الگوگیری از شهیدان و الگوسازی برای نسل جوان و زنده نگاه داشتن نام و یاد شهید از جمله تکالیفی هستند که در برابر شهدا و خانواده آن ها موظف هستیم به آن ها عمل کنیم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار با خانواده شهدا را موجب فیض، روحیه و قدرت پیدا کردن دانست و گفت: ایشان توجه به شهدا و خانواده شهدا و سبک زندگی شهدا را یک ضرورت استراتژیک برای کشور دانسته اند.

مختارپور تصریح کرد: تنها نباید به یاد و نامی که بر خیابان از شهید می گذارند توجه شود بلکه باید به درس و پیام شهید نیز نگاه ویژه ای داشت.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب تاکنون ۲۴ بار فرموده اند که بیشترین پیام شهدا در رابطه با موضوع حفظ حجاب و عفاف در جامعه اسلامی بوده است.

مختار پور با اشاره به توجه مقام معظم رهبری به مقام شهید و خانواده شهدا، افزود: برای اینکه نظام را مستحکم، مقاوم، دقیق و مستقیم بر صراط اسلام ناب حفظ کنیم به پیام و سبک زندگی شهید نیاز داریم و باید برای امروز و فردای جامعه از این خانواده ها و شهدا درس بگیریم و سرمشق زندگی خود قرار دهیم.

حسرت ۳۰ ساله آغوش پدر با دیدار رهبری پایان گرفت

حسین شیخ شعاعی فرزند شهید شیخ شعاعی هم در این آیین گفت: بعد از ۳۰ سال با در آغوش گرفتن رهبر توانستم به حسرت ۳۰ ساله ام که آغوش پدر بود پایان دهم و آن محبت گرم پدرانه را تجربه کنم و برای شخص من بسیار آرام بخش بود.

وی ادامه داد: بعد از شهادت پدر لحظات سختی بر ما گذشت لحظاتی که پر از خاطره شد مثل آن شب زمستانی که برف آمده بود و سقف خانه نم زده بود و مادرم بر پشت بام خانه قدیمی پارو را می کشید و بر سقف چیزی جز خاک باقی نمی ماند.

فرزند شهید شیخ شعاعی ادامه داد: روزهای بسیاری است که در خاطرم نمانده است و مادر گاهی از آنها تعریف می کند او می گوید که روزی از مدرسه به خانه آمدم و دوست داشتم برنامه کودک را تماشا کنم؛ آنتن روی پشت بام خراب بود و مادرم بالای پشت بام رفت و سیم های آنتن را آنقدر نگه داشت تا من برنامه کودک را تماشا کنم و وقتی پایین آمد مرا خواب ربوده بود.

وی ادامه داد: یک سری حرف ها از جنس گفتن نیست و نمی شود آن ها را بیان کرد و تنها یک احساس پرشور است.

آرزویی که رنگ دیدار گرفت

داماد خانواده شهید سیف الدینی و پدر شهید برهانی هم در این آیین گفت: از همه کسانی که خاطرات حضور مقام معظم رهبری از بازدید خانواده شهدا را زنده نگه داشتند تشکر و قدردانی می کنم.

وی افزود: خبر دادند که رهبر معظم انقلاب می خواهند به خانه مان بیایند و ما و آشنایان خوشحال از این خبر به مهیا کردن خانه برای مهمان پرداختیم اما تنها نماینده ای از طرف ایشان آمد و این ملاقات کنسل شد.

پدر شهید برهانی گفت: بعد از آن دیگر هیچ انتظاری نمی رفت که رهبر معظم انقلاب به خانه مادر بروند اما در یک شب که مادر شهیدان سیف الدینی در خانه تنها بود درب خانه زده شد و ایشان با ناراحتی که دارند و اغلب نمی توانند از روی تخت به آسانی پایین بیایند آن شب خداوند قدرتی داده و توانست درب را باز کند.

وی ادامه داد: وقتی چشم مادر به مقام معظم رهبری افتاد شگفت زده شد و قاصر از صحبت کردن و مقام معظم رهبری را با دوستان دعوت به داخل خانه کرد و مادر نیز به ما خبر دادند که آقا آمده بیایید و ما نیز خود را به خانه مادر رساندیم.

پدر شهید برهانی تصریح کرد: شهدای ما همه اغلب در سن دانش آموزی خانه، آرامش، مادر و پدر و خانواده را رها کردند و به جبهه رفتند.

وی گفت: شهید محسن برهانی در بخشی از وصیت نامه اش چنین گفته است که «من برای رضای خداوند برای دفاع از آئین مقدس اسلام، جنگ با کفار، آگاهانه و با بصیرت قصد جبهه و جنگ کردم و آرزوی من در این راه شهادت است و امیدوارم همه ما رهروان خوبی برای شهدا باشیم و با زنده نگه داشتن اهداف مقدس شهدا بتوانیم دین خود را به آن ها دهیم».

در حاشیه این مراسم از خانواده های شهدا تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی:
لاریجانی در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه‌ها:
ظریف:
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان