جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 951032
تاریخ انتشار چهارشنبه 8 دي 1395
ساعت انتشار 10:10:04


استاندار کرمان:
ساخت و ساز غیرمجاز در شهرهای اصلی استان به صفر رسیده است/هیچ خانه ای در طرح مبارزه با حاشیه نشینی تخریب نشد
استاندار کرمان گفت: یک هزار و 539 هکتار از اراضی دولتی در شهر کرمان در این دولت رفع تصرف شده و اکنون در کرمان و شهرهای اصلی استان ساخت و ساز غیرمجاز به صفر رسیده است.
به گزارش کرمان فردا؛  "علیرضا رزم حسینی" شامگاه سه شنبه در برنامه پایش شبکه اول سیما پیرامون حاشیه نشینی اظهار کرد: حاشیه نشینی مربوط به این دوره و این دولت نیست و ده ها سال است که این مسئله در کشور اتفاق افتاده و کرمان از این پدیده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه در استان کرمان حدود 80 هزار نفر حاشیه نشین وجود دارد که این میزان در شهر کرمان در حدود 21 هزار نفر هستند ضمن آنکه در شهرستان های سیرجان، رفسنجان، جیرفت و بم نیز حاشیه نشین داریم، تصریح کرد: براساس آمار، متوسط جامعه روستایی استان کرمان 42 درصد است که 10 درصد از متوسط کشور بیشتر است و این مهم نشان می دهد که جامعه ما روستایی و تولیدی بوده و باید سهم زیادی در اقتصاد استان بازی کند.

رزم حسینی بیان کرد: حاشیه نشین ها در چهار منطقه شهر کرمان ساکن شده اند و اگر اقداماتی که در استان آغاز شده، استمرار یابد، درصد قابل ملاحظه ای از حاشیه نشینی ساماندهی خواهد شد.

استاندار کرمان گفت: ستاد بازآفرینی ملی چند محور از جمله احیاء بافت فرسوده، مقابله با زمین خواری، جلوگیری از زمین خواری و ساماندهی حاشیه نشینی را دنبال می کند و طی سه سال گذشته اقدامات خوبی در این راستا در استان کرمان انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه توزیع ناعادلانه منابع در کشور، عدم مدیریت منسجم در استان ها و خشکسالی های دهه اخیر در استان کرمان موجب ضعف و آسیب اقتصاد جامعه روستایی شده است، تصریح کرد: نظام اسلامی خدمات زیرساختی خوبی در روستاها ارائه کرده اما اقتصاد تقویت و مردم توانمند نشده اند و به شهرها مهاجرت کرده و در حاشیه شهرها مستقر شده اند.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان افزود: برای احیاء اقتصاد روستا با توجه به ظرفیت های منطقه، تلاش کردیم و در شهرستان قلعه گنج، طرح شهر نمونه اقتصاد مقاومتی را با همکاری بنیاد مستضعفان در دست اجرا داریم.

رزم حسینی با اشاره به همکاری بخش غیردولتی در این طرح تصریح کرد: به این دلیل کار را به موسسات غیردولتی واگذار کرده ایم که در موسسات غیردولتی تصمیم گیری آسان تر از شبکه دولت است و به خوبی می توانند کار کنند و هدف این بود مهاجرت معکوس به وجود آورده و اقتصاد روستایی را تقویت کنیم.

استاندار کرمان با بیان اینکه تا زمانی که در روستاها و شهرهای دوردست اقتصاد را تقویت نکنیم، مهاجرت وجود دارد، به کارنامه بسیار درخشان اقدامات صورت گرفته در شهرستان قلعه گنج اشاره و افزود: تلاش شد اعتماد مردم را به اقتصاد جلب کنیم و بنیاد مستضعفان در 60 روستای منطقه صندوق های خرد روستایی با مشارکت مردم تشکیل داده که مردم از این صندوق ها برای ایجاد اشتغال وام هایی دریافت می کنند و این حرکت برای همه روستاهایی که ظرفیت دارند، اجرا می شود.

رزم حسینی ابراز کرد: قبل از دولت یازدهم، یک کارخانه در قلعه گنج وجود نداشت و امروز چهار کارخانه توسط بخش خصوصی در این شهرستان ایجاد شده و امید خوبی در بین مردم به وجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه شاخص های امنیتی شهرستان قلعه گنج بیش از 70 درصد افزایش یافته، گفت: آمار خودکشی در این شهرستان در سال 93 شش نفر، سال قبل سه نفر و امسال یک نفر بوده که نشان می دهد حرکت هایی که در زمینه اقتصاد مردم منطقه انجام شده، امید زیادی به وجود آورده است.

نماینده عالی دولت در استان کرمان گفت: توسعه در شهرستان قلعه گنج متولی پیدا کرده و روند پروژه 10 ساله است و از بنیاد مستضعفان تشکر می کنیم ضمن آنکه دولت نیز 100 درصد در خدمت توسعه منطقه بوده و همکاری کرده است.

وی افزود: این الگو به بخش گلباف شهرستان کرمان تعمیم داده شده که متاسفانه در گذشته بیش از 40 درصد مردم این منطقه به کرمان مهاجرت کرده بودند، اما اکنون با همکاری موسسه قرض الحسنه رسالت، 109 خانه تبدیل به کارخانه شده و کسب و کارهای خرد در این منطقه راه اندازی شده است.

رزم حسینی در ادامه با اشاره به اجرای طرح نجات در شهر کرمان تصریح کرد: رویکرد اصلی این طرح، استفاده از انجمن های خیریه و سازمان های مردم نهاد در جهت کاهش آسیب های اجتماعی است که همکاری بسیار خوبی نیز در این زمینه از سوی موسسات شاهد بوده ایم.

وی ادامه داد: این طرح در شهرک صنعتی و شهرک پدر کرمان در حال اجراست و در 9 ماه گذشته دو مرکز «دی آی سی» در این مکان ها دایر شده و ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و غربالگری در این مراکز صورت می گیرد.

استاندار کرمان اظهار کرد: توزیع بسته های غذایی در بین زنان باردار، توزیع بروشورهای فرهنگی و آموزشی، فعالیت پایگاه های فرهنگی و ... از دیگر اقدامات صورت گرفته در طرح نجات استان کرمان است.

وی با بیان اینکه تاکنون در این طرح یک هزار و 330 نفر از افراد معتاد، ترک داده شده و در محل های در نظر گرفته شده، مشغول به کار شده اند، گفت: پنج مرکز در شهرک سیدی، بلوار آزادگان، اختیار آباد و دیگر مناطق کرمان برای حرفه آموزی معتادانی که ترک می کنند، توسط فنی و حرفه ای فعال شده که افراد بعد از ترک اعتیاد، می توانند آموزش ببینند.

وی بیان کرد: اکنون توسط موسسات خیریه، آموزش پرورش قارچ و زعفران را به گروه های هدف طرح نجات داریم و در ادامه، در دیگر مناطق حاشیه نشین کرمان اجرا خواهد شد.

استاندار کرمان در ادامه درباره مشکل اسناد شهرستان های مختلف استان کرمان با بیان اینکه بعضی از اسناد کاربری کشاورزی داشته، افزود: در این راستا 22 نفر از زمین خوارانی که در شهر کرمان بازداشت شدند، کسانی بودند که اسناد دولتی را جعل و نسبت به تغییر کاربری اقدام کرده و به مردم می فروختند و این امر از 10 سال قبل اتفاق افتاده است.

رزم حسینی تصریح کرد: آن عده ای از مردم که سند ندارند و یا سند آنها کاربری مسکونی نیست، در همین گروه قرار دارند که در ساماندهی حاشیه نشینی اقداماتی برای این افراد در نظر گرفته ایم و جابه جایی هایی انجام خواهیم داد.

وی بیان کرد: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بعد از بازدید شورای تامین استان از مناطق حاشیه نشین، احکامی صادر شد اما اجرایی نشد و 31 نقطه مستعد حاشیه نشینی وجود داشت که با همت همه مسوولان استان و همراهی بسیار خوب قوه قضائیه تا امروز 3 هزار و 584 هکتار در کل استان رفع تصرف از اراضی صورت گرفته است.

استاندار کرمان ابراز کرد: در این اقدامات، هیچ خانه ای تخریب نشد و فقط حصارهای غیرمجز تخریب شد که یک هزار و 391 قطعه بود که اگر تبدیل به خانه می شد، نزدیک به 20 هزار نفر به حاشیه شهرها اضافه می شد.

وی افزود: یک هزار و 539 هکتار از این اراضی رفع تصرف شده متعلق به شهر کرمان بود و اکنون در کرمان و شهرهای اصلی استان ساخت و ساز غیرمجاز به صفر رسیده است.

رزم حسینی در پایان خاطر خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی، ایجاد کمربند سبز کرمان را در سطح 70 کیلومتر آغاز کرده ایم که تاکنون 20 کیلومتر آن اجرا شده است.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی:
لاریجانی در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه‌ها:
ظریف:
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان