جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 951057
تاریخ انتشار پنج شنبه 16 دي 1395
ساعت انتشار 12:44:34


دکتر پورابراهیمی در همایش بزرگداشت روز صادرات استان کرمان مطرح کرد
دولت برای "یکسان‌سازی" نرخ ارز فقط وعده می‌دهد/کمترین میزان رانت در اقتصاد کشور، 8 هزار میلیارد تومان/ سفره رویکرد چند نرخی باید جمع شود
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: محاسبات ما نشان می دهد کمترین میزان رانت در دو تا سه سال اخیر در اقتصاد کشور ما 8 هزار میلیارد تومان بوده که بسیار نگران کننده است.
به گزارش کرمان فردا؛ "محمدرضا پورابراهیمی" صبح امروز 16 دی ماه در همایش بزرگداشت روز صادرات استان کرمان و تجلیل از صادرکنندگان نمونه سال 95 اظهار کرد: صادرات و واردات ما در سال های اخیر تقریبا روند ثابتی داشته و 9 ماهه امسال حدود 31 و نیم میلیارد دلار ارزش صادرات بوده و تقریبا همین عدد واردات داشته ایم.

وی افزود: مسیر حرکت در حوزه مقایسه ای در 9 ماهه گذشته در صادرات 9 درصد نرخ رشد و در واردات چهار درصد بوده که در طراز استانی علاقمند هستیم در کالاهای سرمایه ای سهم ما افزایش یابد که برای کشور هم مفید است.

پورابراهیمی تصریح کرد: از نظر محتوایی در صادرات کشور، محتوای مجموعه تولیدات که منجر به صادرات می شود کماکان پایه نفتی دارد، یعنی 55 درصد صادرات ما با حوزه پایه نفتی است و 10 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و دو میلیارد دلار گاز مایع در 9 ماهه صادر کرده ایم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: 45 درصد میزان صادرات غیرنفتی خالص است که به مبلغ 14 میلیارد دلار در طول 9 ماهه انجام شده و نرخ رشد آن نسبت به سال گذشته ادامه دارد و امیدوارم بتوانیم به سمت کالاهای غیرنفتی حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: نرخ هر کیلو صادرات و واردات نشان می دهد کالای صادراتی ما دارای ارزش افزوده پایینی است و اثر خود را خواهد گذاشت و باید یک استراتژی صنعتی و در حوزه تجارت تعریف کنیم؛ اینکه هرچیزی تولید و هرچیزی صادر شود در هیچ جای دنیا نیست. بلکه باید تولیدات و صادرات ما هدفمند و تعریف شده باشد، حرکت های مقطعی و اقدامات کوتاه مدت جوابگو نیست.

پورابراهیمی ابراز کرد: یکی از مشکلات ما وضعیت نوسانات نرخ ارز است که در چند هفته اخیر شاهد وضعیت آن در کشور بودیم که هم برای صادرکننده و هم وارد کننده ایجاد مشکل می کند و اعتقاد داریم نرخ ارز در اقتصاد باید براساس مکانیزم عرضه و تقاضا صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: بحث پیمان های پولی دو یا چند جانبه باید مورد توجه قرار گیرد، محاسبات ما نشان می دهد کمترین میزان رانت در دو تا سه سال اخیر در اقتصاد کشور ما 8 هزار میلیارد تومان بوده که بسیار نگران کننده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه درخواست ما این است که هرچه سریع تر بورس ارز پیگیری شود تا بتوانیم تصمیم گیری کنیم، گفت: بحث حساب سپرده ارزی و اختصاص روشی که با سپرده ریالی انجام می شود یکی از مشکلات دیگر است، در کشور ما اکنون کسی حساب ارزی باز نمی کند چراکه در دولت قبل تغییرات نرخ ارز تجربه های تلخی را ایجاد کرد.

وی بیان کرد: برآوردهای ما نشان می دهد میزان نیاز به دلار برای واردات کالاهای قاچاق حدود 22 میلیارد دلار و این در حالی است که در حوزه مناطق آزاد حدود سه میلیارد دلار منابع از کشور ما خارج می شود، اکنون معادل منابع رسمی ما بازار غیررسمی است که دولت باید ساماندهی کند.

پورابراهیمی اظهار کرد: یکی از کارکردهای مبارزه با قاچاق کالا ساماندهی بازار غیررسمی ارز می باشد، باید ارز در اقتصاد ایران یکسان سازی شود و مبنای محاسبه آن هم مکانیزم تقاضا و عرضه باشد و سفره رویکرد چند نرخی باید جمع شود.

وی تاکید کرد: تلاش می کنیم تا آنجا که بتوانیم در حوزه مسائل قانون گذاری و نظارتی بخشی از مشکلات فعالان به ویژه صادرکنندگان را مرتفع سازیم چراکه این افراد سربازان و فرماندهان حوزه اقتصادی کشور در مرزها محسوب می شوند.

نماینده کرمان و راور در مجلس در ادامه گفت: هر ماه یکی از روسای بانک های ایران را به استان دعوت خواهیم کرد و نشست های تخصصی با جضور نظام بانکی خواهیم داشت، ضمن اینکه به دلیل مشکلات مالیاتی از رییس سازمان مالیاتی کشور دعوت کرده ایم در کرمان حضور یابد که شنبه این اتفاق رخ می دهد.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی:
لاریجانی در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه‌ها:
ظریف:
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان