جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 970721
تاریخ انتشار شنبه 14 مهر 1397
ساعت انتشار 13:03:33


پورابراهیمی در جمع فرماندهان و پرسنل یگان ویژه ناجا استان کرمان مطرح کرد:
«FATF» ابزار سیاسی علیه جمهوری اسلامی است / موافقت با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی ترورسیم مغایر با منافع ملی است
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تایید لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به صلاح کشور نیست و شرایط جدید برای ما ایجاد می‌کند.
به گزارش روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی به مناسب هفته نیروی انتظامی در جمع فرماندهان و پرسنل یگان ویژه ناجای استان کرمان با بیان اینکه مباحث اقتصادی کشور متاثر از سه محور عوامل ساختاری، تحریمی و رفتاری است، گفت: بحث ساختاری یکی از مقوله های مهم ساختار بودجه كشور و وابستگی آن به نفت می باشد. قبل از انقلاب وابستگی کشور به درآمدهای نفتی بخش عمده ای را تشکیل می داد و اقتصاد ما کاملا وابسته به نفت بود.
وی بیان داشت: بعد از انقلاب کاهش‌هایی در وابستگی به نفت داشتیم و بعضا به دلیل تحریم‌های نفتی مجبور شدیم به سراغ روش‌های دیگر درآمدی برویم که حتی به سهم 25 درصدی در بودجه عمومی ما نیز کاهش یافت.
پورابراهیمی با بیان اینکه جریان تحریم در رابطه با نظام جمهوری اسلامی، باید مدیریت شود تا اثرپذیری کمتری را داشته باشیم، گفت: آمادگی و مقاوم‌سازی اقتصاد ما از جمله اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌تواند اثرپذیری ما را از تحریم‌ها کمتر کند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمریکایی‌ها سخت‌ترین شرایط را برای جمهوری اسلامی به وجود آورند با ادبیات سخیفی که رئیس جمهور این کشور برای صحبت با دیگر کشورها استفاده می‌کند.
وی با اشاره به رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با استکبار جهانی بیان داشت: جریان تحریم‌هایی که امروز بر جمهور اسلامی ایران تحمیل شده، متفاوت از دوره‌های قبل است.
پورابراهیمی اضافه کرد: بعضی در کشور نحوه صحبتشان به گونه‌ای است که دل مردم را خالی کنند، آنهایی که جرات و جسارت مقاومت در مقابل آمریکا را ندارند، بزدلانه می‌گویند که با آمریکا مذاکره کنیم.
پورابراهیمی با طرح این سوال که جریان برجام چه بود و چرا جمهوری اسلامی ایران در برجام وارد شد، تصریح کرد: ماجرای برجام برای این بود که با پذیرش محدودیت‌های هسته‌ای، محدودیت‌های اقتصادی برطرف شود و هیچ مسائله‌ای از حزب‌الله و حماس، جنبش منطقه‌ای، آزادی و حقوق شهروندی در کذاکرات برجام مطرح نبود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه مذاکرات برجام تنها در حوزه هسته‌ای و حذف تحریم‌های اقتصادی بود، گفت: جمهوری اسلامی تمام تعهدات برجام را پذیرفت و اجرا کرد، اما از سوی مقابل پیمان‌شکنی شد.
وی ابراز داشت: رفع تحریم‌های بانکی، نفتی، بیمه و حمل و نقل باید در جریان برجام برداشته می‌شد، اما طرف مقابل نه تنها خود همکاری نکرد بلکه کشورهای دیگر را هم مجبور به عدم اجرای تعهدات کرد، حالا با این اوصاف چگونه می‌شود دوباره با آمریکا وارد مذاکره شد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: عربستان مورد حمایت آمریکایی‌ها بارها مورد توهین‌های متعدد رئیس جمهور این کشور قرار دارد، یعنی اینکه آمریکا تنها منافع خودش را می‌بیند.
پورابراهیمی به رشادت‌ها و دلاوری‌های سربازان و رزمدگان کشورمان در عرصه‌های مختلف اشاره داشت و عنوان کرد: به واسطه خون جوانان این سرزمین در هشت سال دفاع مقدس، جریان تازه‌ای در عراق و سوریه شکل گرفت، ورود ما در عراق و سوریه به خاطر حمایت از مردم عراق و حمایت از خودمان بود.
وی در ادامه سخنان خود در جمع پرسنل یگان ویژه ناجا استان کرمان به مسائل داخلی، فساد و استفاده از رانت‌ها به عنوان یکی از عوامل تهدیدکننده نظام پرداخت و گفت: خطر درونی بزرگترین خطری است که جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند، ما از جنگ و تحریم بیرون می‌آییم، اما اگر می‌خواهیم با عزت و افتخار پیش رویم، باید شفافیت اقتصادی زل مبنا و با فساد به شکل جدی مبارزه کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: مردم ما در مورد فساد و استفاده از رانت‌ها دغدغه خاطر دارند و دشمن هم روی این نقطه ضعف دست گذاشته است، باید رویکرد مفتاوتی صورت گیرد، برای مردم ما تبعیض، استفاده از رانت‌ها، ژن خوب و بد و ادبیات نگاه بالا به پایین قابل قبول نیست.
پورابراهیمی گفت: بستر مبارزه با فساد، بستر جلوگیری و پیشگیری از ورود فساد است، یعنی اقدامات شفاف سازی در اقتصاد را باید اجرا کرد که مدل‌های آن هم در دنیا وجود دارد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص FATFاظهار داشت: خرداد سال 95 متوجه شدیم که وزیر اقتصاد وقت، بدون هماهنگی با مجلس توافق بسیار مهمی را امضا کرده که جمهوری اسلامی ایران با گروه اقدام مالی همکاری کند و تمام بندهای مربوط به اکشن پلن را اجرایی کند.
وی ابراز داشت: هدف این گرو ه شفافیت

اطلاعات در فعالیت‌های اقتصادی کشورها است که به ظاهر رویکرد خوبی است، اما پشت پرده متفاوتی از هدفی که دنبال می‌کند را دارد.
پورابراهیمی با بیان اینکه توافق «FATF» به دلیل اهمیت آن باید حتما با مجوز مجلس شورای اسلامی صورت می‌گرفت، افزود: از وزیر اقتصاد وقت خواستیم در کمیسیون اقتصادی مجلس توضیحات خودشان را ارائه دهد که برای ما قانع کننده نبود.
وی اضافه کرد: در «FATF» چهار لایحه پالرمو، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و نیز لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم وجود دارد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: دولایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در ارتباط با داخل کشور است و توصیه «FATF» این بوده که این قانون‌ها را ارتقا دهیم که به نظر من مشکلی ندارد و کمک هم می‌کند چون قانون داخلی است و نظارت خودمان را هم روی آن داریم.
پورابراهیمی خاظرنشان کرد: اما نگرانی از «FATF» در بحث کنوانسیون است، ما اعتقاد داریم متن توافق به نحوی است که امکان اعمال تصمیمات کاملا سیاسی و غیر اقتصادی در آن وجود دارد و در کنوانسیون ما به یک نهاد بین‌المللی تعهد می‌دهیم.
وی ابراز داشت: بررسی‌ها و گزارش‌های دستگاه‌های تخصصی نشان می‌دهد که در بحث پیوستن به کنوانسیون، هر تعداد شرطی که ما بگذاریم، برای آنها اهمیت ندارد و لذا اجرای بندهای شروط ایران در متن مصوبه هیچ ضمانتی برای اجرا ندارد و بود و نبود آن فرق نمی کند.
پورابراهیمی عنوان کرد: عربستان که عضو ناظر در «FATF» است، بیشترین اقدامات مربوط به تامین مالی تروریسم را در سوریه و عراق انجام می دهد اما هیچگونه الزامی به رعایت اکشن پلن FATF ندارد این نشان می دهد موضوع FATF یک جریان سیاسی و غیر اقتصادی است.
وی گفت: جنس «FATF» ابزار سیاسی علیه جمهوری اسلامی است و اصلا آن را به صلاح کشور نمی‌دانیم و تا الان به این نتیجه رسیدیم که آنچه به عنوان شرط و ضمانت‌ها بگیریم، قابلیت اجرایی ندارد.
پورابراهیمی افزود: امضای موافقت با لایحه الحاق ایران جهت پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به هیچ عنوان به صلاح کشور نیست و شرایط جدید برای کشور ایجاد می‌کند.
وي در پايان خاطرنشان كرد: حتي در صورت پذيرش لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم ، هيچ تضميني براي انجام تعهدات FATF براي ايران وجود ندارد

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان