جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 971228
تاریخ انتشار پنج شنبه 16 اسفند 1397
ساعت انتشار 21:17:47


پورابراهیمی در اولین جشنواره بهره‌وری استان کرمان مطرح کرد:
لزوم جراحی در اقتصاد کشور/شرکت روغن نباتی گلناز نمونه کامل یک سوء مدیریت
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر لزوم جراحی در اقتصاد کشور گفت: جراحی درد دارد و اگر این طور پیش برویم، نخواهیم توانست آن را به سلامت پایان ببخشیم.
به گزارش کرمان فردا: محمدرضا پورابراهیمی ظهر امروز در اولین جشنواره بهره‌وری استان با بیان اینکه ظرفیت بسیار خوبی در اتاق بازرگانی کرمان طی سال‌های گذشته شکل گرفته است، اظهار داشت: این مسیرِ حرکت باید ادامه داشته باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی سهم عمده در افزایش توان اقتصادی کشور را بهره‌وری خواند و اظهار داشت: این موضوع اما در سطح کلان کشور تاثیر و کارآمدی چندانی نداشته است.

وی مؤلفه‌ مهم رشد اقتصادی کشور را مورد ارزیابی قرار داد و با اشاره به اینکه این نرخ، معدل یک دانشجو را در ذهن‌ها یادآوری می‌کند و مانند آن پیش می‌رود، اضافه کرد: معدل اقتصاد نیز خود را در رشد اقتصادی نشان می‌دهد و اگر نمایش آن قابل توجه بود، می‌توانیم اهداف و هدف‌گذاری‌ها را مثبت ارزیابی کنیم.

پورابراهیمی اصلاح وضعیت موجود در بهره‌وری را مورد انتقاد قرار داد و با تشریح این موضوع که در برنامه‌ریزی ما قرار بر این موضوع بوده که یک سوم یا یک چهارم اقتصاد کشور بهره‌وری داشته باشد تا اثرات مثبت آن را در اقتصاد کشور شاهد باشیم، بیان کرد: این موضوع را متاسفانه شاهد نیستیم و در عمل فاصله زیادی دارد.

وی بهبود شرایط در بهبود وضعیت اقتصادی را امری ضروری و مهم برشمرد و با تاکید بر اینکه باید از تمام منابع و ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم، ابراز کرد: برای پیگیری مشکلات شرکت زغال‌سنگ کرمان به اصفهان سفر و از شرکت ذوب‌آهن اصفهان بازدید کردم و دیدم آن‌ها از نیمی از ظرفیت خود استفاده نمی‌کنند.

افزایش وضعیت‌های نسبی در تولید و صادرات اثر مثبت تغییر نرخ ارز

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مسئولان آنجا نداشتن خوراک را که سنگ دانه‌بندی شده است اعلام کردند که نشان از عدم دسترسی آنها بود.

پورابراهیمی از افزایش وضعیت‌های نسبی در تولید و صادرات خبر داد و عنوان کرد: تغییر نرخ ارز علی‌رغم همه مشکلاتی که به وجود آورده و مسائل اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و کاهش قدرت خرید و تورم را به وجود آورده است، اثری مثبت هم داشته که وضعیت‌های نسبی در تولید و صادرات ما را به شدت افزایش داده است.

وی وضعیت شرکت‌های تولیدی در کرمان که از نام خود استفاده می‌کنند را کمتر از 50 درصد دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه از ظرفیت‌های خالی استفاده نمی‌کنیم.

پورابراهیمی اضافه کرد: حوزه پتروشیمی را مثال می‌زنم، در این حوزه 60 درصد توان خود را استفاده می‌کنیم اما در حال احداث شبکه‌های پتروشیمی جدید هستیم، این بهره‌وری و قدرت رقابت‌پذیری را کاهش داده و اقتصاد را تحت فشار قرار می‌دهد.

شرکت روغن نباتی گلناز نمونه کامل یک سوء مدیریت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بحران شرکت روغن نباتی گلناز در کرمان سخن به میان آورد و گفت: مدیران بی‌لیاقت این شرکت، دو سال است که از کار شانه خالی کرده‌اند.

وی اضافه کرد: این کارخانه باید کالایی را تولید کند که یکی از کالاهای اساسی‌ زندگی افراد است، هر چه تولید کند، می‌تواند پیش فروش کند چراکه کالایی کاملا استراتژیک است.

پورابراهیمی با بیان اینکه این کارخانه 30 هزار تن ظرفیت انبار و چهار خط تولید دارد، ادامه داد: این موقعیت در هیچ جای کشور وجود ندارد ولی نمی‌دانیم چرا تعطیل است.

پورابراهیمی مشکلات این کارخانه را از زبان مدیرعامل، بانک و تامین مواد ارزیابی کرد و گفت: دو هفته است که کار را به صورت شبانه‌روزی ادامه دادیم، یکی از شرکت‌های معتبر پیشنهاد کرده که حاضر است منابع آن را تامین و خط تولید را زیر نظر خودش راه‌اندازی کند.

وی ابراز داشت: این نمونه کامل یک سوء مدیریت و عدم بهره‌وری است که خوشبختانه توانستیم آن را حل کنیم و مجوز تولید 5 هزار تن مواد اولیه آن را گرفتیم.

وی با بیان اینکه سابق بر این، شرکت گلناز برای 13 کشور صادرات روغن نباتی انجام می‌داد، یادآور شد: این شرکت یک‌هزار نفر نیروی کار را تعدیل کرده و تنها با 400 نیرو کار می‌کند که اخیرا آن نیز به 250 نفر کاهش یافته است.

پورابراهیمی به آموزش مدیران و لزوم اجرایی شدن آن پرداخت و گفت: این شرکت نمونه‌ای از بخش خصوصی است و اگر مدیران نتوانند طبق استانداردها پیش بروند به این صورت ضربه‌پذیر می‌شوند.

لزوم جراحی در اقتصاد کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تا تحول ساختاری در اقتصاد ایران را انجام ندهیم، نمی‌توانیم فعالیت‌های اقتصادی را پیش ببریم، گفت: تا یک هفته قبل این قانون که دولت را الزام می‌کرده است تا دارایی خود را تفکیک کند، حدود 6 برابر حجم نقدینگی در اقتصاد کشور بوده است.

پورابراهیمی با انتقاد از دولت که عنوان کرده مشکل منابع و کسری دارد، خاطرنشان کرد: دولت با این دارایی‌های خود نمی‌تواند بگوید که کسری دارم، کسری آن کجاست؟

وی با تأکید بر لزوم جراحی در اقتصاد کشور گفت: جراحی درد دارد و اگر این طور پیش برویم، نخواهیم توانست آن را به سلامت پایان ببخشیم و به بهره‌وری مطلوب برسیم.

پورابراهیمی با اشاره به تهدید آمریکا مبنی بر صفر شدن نفت ایران ادامه داد: کل فروش نفت خام ما در بودجه سال آینده 150 هزار میلیارد تومان است که در مقابل عدد و رقم هایی که به آن پرداختیم، قابل بیان هم نیست.

وی اضافه کرد: البته ما نفت خود را به فروش می‌رسانیم ولی اتکاء به نفت را نیز کاهش خواهیم داد، آنها تحریم بلدند و ما نیز راه‌های دور زدن آن را به خوبی آموخته‌ایم.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان