جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 98018
تاریخ انتشار شنبه 17 فروردين 1398
ساعت انتشار 17:23:09


پورابراهیمی:
با یک چهارم یارانه پنهان اقتصاد می توان کشور را اداره کرد
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : اگر دولت تنها ۲۰ درصد از هزینه های یارانه ای کشور ـ چه یارانه پنهان و چه آشکار و نقدی و غیر نقدی ـ را کم کند، یک دوم بودجه نقدی کشور ـ که الان مشکل اساسی کشور است ـ تأمین خواهد شد و می تواند بیش از درآمد نفتی درآمد مستیم ایجاد کند که کل مشکلات ما را حل می کند.
محمدرضا پور ابراهیمی داورانی اظهار داشت: اتفاقی که قرار است در مورد اقتصاد رخ دهد، بر اساس بودجه است؛ اما اقتصاد ما بر اساس بودجه نیست و بودجه تنها یک سند درآمد و هزینه ای است که مشخص می کند دولت منابع خود را از کجا به دست می آورد و کجا هزینه می کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: چون ما در دولت عادت کرده ایم، عمده منابع خود را بر اساس نفت به دست آوریم، بنابراین، این پیش بینی وجود دارد که سال 98 سال سختی خواهد بود، چون احتمال اینکه در فروش نفت با مشکل مواجه شویم وجود دارد؛ اما ما در کمیسیون اقتصادی این اعتقاد را نداریم و اعتقاد ما بر این است که می توانیم این تحریم ها را تبدیل به فرصت طلایی کنیم.

وی افزود: ما می توانیم یک خانه تکانی اساسی در نظام اقتصادی داشته باشیم و در واقع بودجه خود را بدون اتکا به نفت ببندیم؛ برای مثال حجم زیادی از منبع دولت درگیر مسأله ای به نام یارانه هاست و چیزی حدود 900 هزار میلیارد تومان که معادل دو برابر بودجه عمومی کل کشور است، هزینه یارانه سال 98 خواهد شد. کافی است دولت و مجلس در این حوزه، تصمیم جدی بگیرند و از این فضای پوپولیستی که پیرامون ارکان نظام شکل گرفته و در حال سوق دادن کشور به جهت های نامناسب است، اجتناب کرده و راه‌های بهتری را امتحان کنیم.

این نماینده در ادامه یادآور شد: اگر دولت تنها 20 درصد از هزینه های یارانه ای کشور ـ چه یارانه پنهان و چه آشکار و نقدی و غیر نقدی ـ را کم کند، یک دوم بودجه نقدی کشور ـ که الان مشکل اساسی کشور است ـ تأمین خواهد شد و می تواند بیش از درآمد نفتی درآمد مستیم ایجاد کند که کل مشکلات ما را حل می کند.

یارانه پنهان در اقتصاد ایران چیست
این نماینده مجلس گفت: هم اکنون بین 40 تا 50 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و 50 هزار میلیارد تومان نیز معافیت های مالیاتی در کشور داریم که باید اصلاح شود؛ علاوه بر اینها، عدد و ارقام جدیدی در پایه های مالیاتی داریم که تنها برای اغنیا می شود آن را وضع کرد تا اوضاع را بهتر کند. زمانی که اینها را یک به یک کنار هم بگذاریم، متوجه خواهید شد که منابع ما حتی در بودجه هم مشکلی ندارد و فقط نیاز به اصلاح ساختاری دارد؛ بنابراین، ما سال 98 را سال سختی نمی دانیم، به شرطی که خانه تکانی اساسی صورت گیرد.

وی در پاسخ به این که چه میزان از این گفته ها عملیاتی می شود، گفت: طبق تکلیفی که دولت در بودجه 97 داشته و رهبری نیز تأکید کرده اند که اصلاح ساختاری باید صورت گیرد، این از وظایف دولت است و ما باید لایحه آن را به مجلس بیاوریم و ببینیم راهکاری دیگری جز این نداریم.

به گزارش تابناک وی در پایان خاطرنشان ساخت: در سایر مجموعه ها نیز باید این اتفاق رخ دهد؛ برای مثال، ما سال 97 در تراز بازرگانی بدترین شرایط را داشتیم، ولی تراز بدون نفت مثبت بود؛ بنابراین ظرفیت ما بسیار بیشتر از این میزان است و نمی توان به این راحتی گفت که سال 98 سال سختی است. البته برخی سال آینده را سال سختی می دانند که بر اساس بودجه است، ولی بودجه یک سند است و می تواند تغییر کند.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان