جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 980226
تاریخ انتشار جمعه 20 ارديبهشت 1398
ساعت انتشار 10:27:04


پورابراهیمی:
کاهش ارزش پول ملی فضای سفته بازی را تشدید کرد
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: فضای دلالی و سفته بازی به واسطه تغییرات ارزش پول ملی ایجاد و سبب تشدید تورم شده و به آن دامن زده است.
محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه بزرگترین چالش امروز مردم بحث گرانی کالاها است، گفت: اگر مقایسه ای بین ایران و سایر کشورها وجود داشته باشد مشخص می شود هیچ دلیلی برای گرانی کالاها وجود ندارد، چراکه قیمت جهانی محصولاتی همانند طلا افزایشی نداشته است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزایش قیمت کالاها را ریشه یابی کرد و افزود: کاهش ارزش پول ملی کشور سبب گرانی کالاها شده است، چراکه اگر در گذشته کالایی که وارد کشور می شده 10 دلار ارزش داشته اکنون نیز قیمت آن همان 10 دلار است اما پیش از این کالا با دلار 4 هزار تومان وارد می شده و امروز با دلار 13 هزار تومانی، بنابراین عامل تورم کاهش ارزش پول ملی است.

دولت برای کاهش اثر تورم در اقتصاد باید تقویت ارزش پول ملی را مبنای فعالیت خود قرار دهد

وی با بیان اینکه دولت برای کاهش اثر تورم در اقتصاد باید تقویت ارزش پول ملی را مبنای فعالیت خود قرار دهد، ادامه داد: تقویت ارزش پول ملی به اقداماتی تاکتیکی توسط بانک مرکزی نیازمند است که خوشبختانه این بانک از نیمه دوم سال گذشته بخشی از آنچه را که به عنوان اشتباهات نیمه ابتدای سال مطرح بود را جبران و ترمیم کرد.

عرضه و تقاضا، فضای دلالی و سفته بازی به واسطه تغییرات ارزش پول ملی ایجاد شده و این موضوعات تورم را تشدید کرده و به آن دامن زده است
پورابراهیمی با تاکید بر اینکه عملیات اقتصادی در داخل کشور رویکرد میان مدت و بلندمدت دارد که این موضوع به رشد نرخ اقتصادی باز می گردد، اظهار کرد: هرچه بتوان توان تولید در کشور و ظرفیت صادرات را افزایش داد خروجی آن می تواند ارتقای ارزش پول ملی باشد که این ارتقا آثار تورمی را خنثی می کند.

اگر ارزش پول ملی تقویت شود اثر تورمی خود به خود کاهش می یابد

وی افزود: برخی تصور می کنند که تورم به مکانیزم عرضه و تقاضا مربوط می شود در حالی که فضای دلالی و سفته بازی به واسطه تغییرات ارزش پول ملی ایجاد شده و این موضوعات تورم را تشدید کرده و به آن دامن زده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اساس تغییر قیمت کالاها به تغییر ارزش پول ملی کشور ارتباط دارد، ادامه داد: کمیسیون اقتصادی تمام تلاش خود را انجام می دهد تا دولت را متقاعد به اولویت قرار دادن تقویت ارزش پول ملی کند، چراکه اگر ارزش پول ملی تقویت شود اثر تورمی خود به خود کاهش و بر آن اساس قدرت خرید مردم افزایش می یابد و خانوار می تواند سبد بیشتری برای مصرف خود در نظر بگیرد.

ابراز امیدواری برای تقویت پول ملی با اصلاح ساختار اقتصادی

وی با اشاره به اینکه اصلاح قانون بانک مرکزی در دستور کار صحن علنی مجلس است، تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی در جهت ظرفیت سازی و تسهیل در حوزه فعالیت های اقتصادی تلاش می کند که نمونه های آن را می توان در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشاهده کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد که اقدامات کوتاه مدت بانک مرکزی و اقدامات بلندمدت برای اصلاح ساختار اقتصادی در نهایت بتواند منجر به تقویت پول ملی شود./

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان