جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 980231
تاریخ انتشار يکشنبه 22 ارديبهشت 1398
ساعت انتشار 15:05:08


پورابراهیمی در دیدار جمعی از طلاب کرمانی مطرح کرد:
کاهش سیطره دلار با پیمان‌های پولی و ارز دیجیتال/ 3 وزیر قانون مبارزه با قاچاق را نفی کردند/ گام‌های مهمی در رابطه با مطالبات رهبری برداشته شده/ ابلاغ قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ابتدای تابستان/ دو گام بزرگ در راستای اقتصاد مقاومتی و ریل‌گذاری
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طبیعتاً تولید ارز دیجیتال در کشور یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ماست و این یکی از راه‌های مبارزه با تحریم و جدا شدن از سیطره دلار است.
محمدرضا پورابرهیمی در دیدار جمعی از طلاب کرمانی، در پاسخ به این سوال که چه میزان از مطالبات رهبری در مجلس اجرایی و عملیاتی شده؟ اظهار داشت: اگر اکثریت اعضای مجلس افرادی باشند که در تراز انقلاب اسلامی عمل کنند باید انتظار تحقق کامل مطالبات رهبر معظم انقلاب را شاهد باشم، ولی اگر این‌گونه نباشد طبیعتا مطالبات نظام و رهبری از مجلس در حد انتظار نخواهد بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لذا از مجلسی که اکثریت اعضایش در تراز انقلاب اسلامی نیستند، نمی‌توان انتظار رفتاری انقلابی داشت، اگر نیروی انقلابی به مجلس بفرستیم، می‎‌توانیم انتظار رفتار انقلابی هم داشته باشیم چرا که نماینده تراز انقلاب اسلامی، مطالبه‌گر است.

وی افزود: علی‌رغم شرایط خاصِ این دوره مجلس، لیکن با حضور نیروهای مومن و انقلابی در کمیسیون اقتصادی تمام تلاش ما در حوزه‌ اقتصاد برآورده شدن مطالبات رهبری بوده است.

گام‌های مهمی در رابطه با مطالبات رهبری برداشته شده

پورابراهیمی در تشریح عملکرد کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: در سه سال اخیر برآورد ما این است که چند کار مهم و اساسی انجام شده که هم مطالبه‌ رهبری و هم مراجع عظام تقلید بوده است.

وی اصلاح قانون بانکداری که مبتنی بر مبانی اسلامی نیست، بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مالیات بر ارزش افزوده و قانون اصلاح ساختار بانک مرکزی را از جمله‌ مهمترین مواردی دانست که در کمیسیون اقتصادی مجلس پیگیری و بعضاً به نتیجه رسیده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مطالبه رهبری در فرمایشات ابتدای سال در حرم مطهر رضوی خاطرنشان کرد: سال 62 یک قانون بانکداری نوشته و برای اجرای آزمایشی پنج ساله مصوب شد که از آن زمان تا به حال این قانون بدون اصلاح در حال اجراست و با توجه به اینکه دولت در این خصوص لایحه‌ای به مجلس نمی‌داد، در دوره‌ قبل، ما خودمان پیش‌نویسی در کمیسیون مطرح کردیم که قرار بود آن را شمول اصل 85 بکنیم که نیاز به تصویب در صحن مجلس نداشته باشد لیکن با مخالفت دولتی‌ها این کار انجام نشد.

پورابراهیمی افزود: در آغاز دوره‌ فعلی مجلس هم بحث اصلاح قانون بانکداری اسلامی را در دستور کار کمیسیون قرار دادیم و با تشکیل یک تیم تخصصی نهایتا پس از دو سال و نیم تلاش، این قانون اصلاح شد و در این راستا سه بار بنده خدمت مراجع عظام تقلید رسیدم و گزارش دادم و رهنمود گرفتم که با تقدیر بزرگواران مواجه شدیم.

وی اظهار داشت: مسأله دوم طبق فرمایشات رهبری ورود به بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود که این مسأله هم در کمیسیون مورد توجه قرار گرفت لیکن متاسفانه ما در این رابطه با رفتارهای خاص دولت یازدهم مواجه شدیم که با مخالفت اینجانب در صحن علنی مبنی بر لزوم اجرایی شدن مطالبات رهبری موضوع مذکور منتفی و در ادامه مقرر شد با ارائه لایحه اصلاح قانون مربوطه، موضوع پیگیری شود.

پورابراهیمی اضافه کرد: سه نفر از وزاری دولت که الان در مسند مسؤولیت نیستند، در دولت اول آقای روحانی گفتند اصلا قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز قابلیت اجرایی ندارد و از اساس آن را نفی کردند، که بنده در صحن فریاد زدم این مطالبه‌ رهبری است و باید اجرا شود و با ارائه لایحه اصلاح قانون مربوطه، پس از یک سال و نیم تلاش، مهر ماه سال گذشته به صحن علنی آمد و 15 ماده آن تصویب شد که به مطالبه رهبری در خصوص کنترل قاچاق کالا در کشور کمک زیادی می‌کند.

ابلاغ قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ابتدای تابستان

وی گفت: با توجه به اظهار نظر ریاست قوه قضائیه مبنی بر لزوم اصلاح موادی از متن مصوبه کمیسیون به لحاظ موضوعات قضایی این لایحه به قوه قضائیه ارسال و خوشبختانه با پیگیری‌های مکرر کمیسیون اقتصادی در روزهای پایانی سال 97 نظر نهایی خود را در خصوص موضوعات مورد نظر اخذ و از ابتدای اردیبهشت سال‌جاری، برای تصویب نهایی و ارسال به صحن علنی در دستور کار کمیسیون قرار گرفته است، پیش بینی‌ می‌کنیم تا پایان خرداد سال ‌جاری رسیدگی تمام شود و خارج از نوبت در صحن علنی ادامه مواد تصویب و ان‌شاءالله در ابتدای تابستان قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ شود که در صورت نهایی شدن آن، اتفاقات بسیار مثبتی در راستای اجرایی شدن مطالبات رهبری رقم خواهد خورد.

پورابراهیمی در ادامه به موضوع مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه یکی از مطالبات رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، قانون مالیات بر ارزش افزوده بود، چهارشنبه گذشته کلیات آن در مجلس رای آورد و یکشنبه هفته جاری برای شور دوم به کمیسیون می‌آید و با تصویب نهایی، عملیاتی می‌شود.

دو گام بزرگ در راستای اقتصاد مقاومتی و ریل‌گذاری اقتصادی کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اگر تا ابتدای تابستان سال جاری دو قانون مهم مالیات بر ارزش افزوده و مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نهایی کنیم، دو گام بزرگ در راستای اقتصاد مقاومتی در ریل‌گذاری اقتصادی کشور به سرانجام می‌رسد.

وی به اصلاح قانون ساختار بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: تمام مشکلاتی که در رابطه با موسسات مالی - اعتباری و مشکلات ارزی وجود دارد به خاطر ضعف عملکرد بانک مرکزی است و معتقدم ساختار بانک مرکزی با ماموریتی که ما از آن انتظار داریم همخوانی ندارد و یکی از دلایل این ایراد، دولتی بودن بانک مرکزی است، الان در هیچ کجای دنیا بانک مرکزی دولتی نیست چرا که این نهاد تصمیمات مهم در خصوص سیاست‌های پولی و ارزی اتخاذ می‌کند.

نماینده مردم کرمان و راور در ادامه گفت: وقتی که بانک مرکزی دولتی باشد، متاسفانه کاهش ارزش پول ملی به عنوان تورم به مردم تحمیل می‌شود و از سوی دیگر دولت به دنبال شناسایی این تورم به عنوان درآمد است که این امر برای کشور فاجعه است.

پورابراهیمی گفت: خوشبختانه اصلاح قانون بانک مرکزی در اواسط نیمه دوم سال 97 در کمیسیون اقتصادی تصویب و گزارش مصوبه کمیسیون در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت که با تصویب نهایی یکی دیگر از مطالبات رهبری از کمیسیون اقتصادی مجلس به نتیجه خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: استقلال بانک مرکزی نیازمند ساختار نظارتی قدرتمند است در حالیکه با دولتی بودن بانک مرکزی، سیستم نظارتی ضعیفی بر آن حاکم است.

کاهش سیطره دلار با پیمان‌های پولی و ارز دیجیتال

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به سوالی پیرامون بحث دلار و تاثیرگذاری آن در اقتصاد کشور گفت: در برنامه ششم توسعه بحث پیمان‌های پولی را مصوب کرده‌ایم تا دولت مکلف باشد بر اساس اجرای پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه سیطره دلار را از بین برده و راهی علمی و تخصصی برای مبارزه با تحریم ارزی کشور اتخاد کند، همچنان که در حال حاضر در کشورهای هند، روسیه، چین و برزیل از این ظرفیت در حال بهره‌برداری هستند.

پورابراهیمی به سفر اخیر یک هیأت اقتصادی به کشور چین اشاره کرد و گفت: در آن سفر یکی از بحث‌های ما با چینی‌ها همین پیمان پولی بود، کاری که روس‌ها هم که مشکل دلار را ندارند، انجام می‎‌دهند ولی ما با وجود تحریم‌ها و مشکلات دلار، هنوز کامل انجام نداده‌ایم.

وی با بیان اینکه پیمان‌های پولی و ارز دیجیتال در راستای کاهش سیطره دلار پیگیری شده است، تصریح کرد: در موضوع ارز دیجیتال که به نوعی سیطره دلار را کنار می‌زند، چندین جلسه در کمیسیون اقتصادی با حضور رئیس کل بانک مرکزی گذاشتیم و تکالیفی را تعیین کردیم تا به‌واسطه اقدامات بانک مرکزی بتوانیم این موضوع مهم را در کشور عملیاتی کنیم.

وی با اذعان به اینکه طبیعتاً تولید ارز دیجیتال در کشور یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ماست، خاطرنشان کرد: این نیز یکی از راه‌های مبارزه با تحریم و جدا شدن از سیطره دلار است.

پورابراهیمی گفت: علی‌رغم اینکه ما بیشترین حجم مبادلات اقتصادی را با کشور چین داریم، لیکن متاسفانه 9 ماه در این کشور سفیر نداشتیم و در حال حاضر رایزن بازرگانی هم نداریم اما در سفر اخیر با گفت‌وگوهایی که انجام دادیم امیدواریم به‌زودی مراودات بهتر شود.

وی در پاسخ سوالی مبنی بر ابزارهای مجلس برای عملیاتی شدن قوانین و حسن اجرای آن گفت: ابزارهای ما در مجلس، طرح سوال، تحقیق و تفحص، استیضاح، اعمال ماده 234 آیین‌نامه مبنی بر ارجاع به مقام قضایی است که کمیسیون اقتصادی مجلس در این دوره از همه ابزارهای فوق برای اجرای قانون استفاده کرده‌ است.

پورابراهیمی یادآور شد: قریب به اتفاق سوالات مطرح شده در زمینه اقتصادی، از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس انجام شده، استیضاح وزیر اقتصاد، انجام تحقیق و تفحص در حوزه عملکرد اقتصادی دولت، اعمال ماده 234 آئین نامه داخلی نیز در کمیسیون اقتصادی عملیاتی شده که به عنوان نمونه از ابتدای دوره دهم مجلس، تعداد 54 فقره تقاضای تحقیق و تفحص به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده که از این تعداد 17 مورد مصوب و به صحن علنی رفته و تعداد 12 مورد در صحن علنی تصویب شده که در حال اجراست.

وی گفت: در این خصوص مواردی مانند تحقیق و تفحص از بررسی سیاست‌های دولت در مقابله با قاچاق، بنگاه‌های اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی و عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی را می‌توان مورد اشاره قرار داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه به تقاضای اعمال ماده 234 آئین نامه داخلی اشاره کرد و گفت: در این راستا 12 مورد پیگیری شده که تخلفات گسترده در منطقه آزاد ماکو و رسیدگی به نقض و عدم اجرای کامل قوانین ناظر بر فعالیت موسسه اعتباری کاسپین از آن جمله هستند.

پورابراهیمی در خصوص ابزار سوال نیز گفت: از ابتدای دوره دهم مجلس تا کنون 254 فقره سوال به کمیسیون ارجاع شده که از این تعداد 207 فقره در مورد وزیر اقتصاد، 43 فقره سایر وزرا و 4 فقره مربوط به سوال از رئیس جمهور بوده است.

وی با اشاره به اینکه طرح چهار مجموعه سوال متمایز از رئیس جمهور به کمیسیون اقتصادی آمد و بر اساس آئین نامه داخلی، نمایندگان رییس جمهور شامل معاون اقتصادی، وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و معاون پارلمانی رئیس جمهور در تمام جلسات چهارگانه حضور پیدا کردند و بعضی از جلسات 8 الی 9 ساعت به طول انجامید که نهایتاً از آن چهار سوال سه سوال حد نصاب لازم برای طرح در صحن علنی را دارا نشد و رئیس جمهور برای پاسخ به یک مجموعه سوال به صحن علنی آمد که منجر به صدور سه کارت قرمز به مفهوم عدم قانع شدن نمایندگان از رئیس جمهور شد.

اصلاح‌طلبان عملکرد دولت را تضعیف پایگاه سیاسی خود می‌دانند

پورابراهیمی افزود: امروز حتی نمایندگانی که در انتخابات به آقای روحانی رای داده بودند با انتقاد از عملکرد دولت، بعضاً از رای خود پشیمان هستند، به دولت انتقاد دارند و معتقدند عملکرد دولت به اعتبار اصلاح‌طلبان هم لطمه زده و پایگاه سیاسی آن‌ها را در جامعه به خطر انداخته است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیرامون مشکلات اقتصادی جامعه بیشترین تلاش را در فضای رسانه داشته‌ایم، تصریح کرد: 80 درصد مشکلات اقتصادی کشور داخلی و 20 درصد مربوط به حوزه‌ تحریم‌هاست که با مدیریت و عدم انفعال دولت قابل تدبیر است و معتقدم کشور را علی‌رغم همه تحریم‌ها با هزینه بسیار کمتر هم می‌توان اداره کرد.

وی در ادامه به طرح Fatf در مجلس اشاره کرد و گفت: سال 95 برای اولین بار این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد که ما به شدت مخالفت کردیم و در صحن علنی اعلام کردیم این تخلف و خیانت به ملت است؛ پس از مدتی آقای لاریجانی پرونده را از کمیسیون اقتصادی گرفتند به کمیته قضایی دادند، کمیسیون قضایی هم بیشتر از ما مخالفت کرد و مجدداً از آن‌ها هم گرفتند و آن را برای بررسی به کمیسیون امنیت ملی دادند.

پورابراهیمی ابراز کرد: امسال آقای تاج‌گردون پیشنهاد داد که طرح Fatf دو ماه مسکوت بماند ولی در صحن علنی مجلس دو طیف با این پیشنهاد مخالفت کردند، یکی می‌گفت چرا دو ماه بماند الان تصویب کنیم و طیف دیگر می‌گفت دو ماه نیاز نیست، مسکوت بماند رد کنیم، بنده هم نامه نوشتم که زودتر تعیین تکلیف کنیم هرچند خودم از مخالفین این طرح بودم.

وی افزود: یکی از همکاران در جاهای مختلف گفته بود که بنده از موافقین طرح فوق بوده‌ام اما پیگیری کردیم و برای اولین بار در تاریخ مجلس پس از رای گیری در مورد Fatf به ما اجازه دادند که رای‌مان را افشا کنیم و آن‌جا معلوم شد که علاوه بر من، آقای کمالی‌پور هم رأی مخالف داده بودند.

راه‌اندازی قرارگاه فرهنگی در راستای تقویت جبهه فرهنگی

پورابراهیمی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی در حوزه انتخابیه گفت: راه‌اندازی قرارگاه فرهنگی در استان کرمان از حرکت‌های فرهنگی بود که اینجانب به حجت‌الاسلام علیدادی امام جمعه کرمان پیشنهاد دادم تا بتوانیم با جمع کردن مجموعه‌هایی که کار فرهنگی انجام می‌دهند ضمن تقویت آن‌ها، تکالیف‌شان را هم افزایش دهیم.

وی افزود: به دنبال این پیشنهاد و استقبال امام جمعه، سردار حاج قاسم سلیمانی هم به این موضوع ورود کردند و نیمه دوم سال گذشته برای اولین گام در کشور، رسما قرارگاه فرهنگی را در راستای لبیک به فرمان رهبری مبنی بر تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در کرمان راه‌اندازی کردیم که می‌تواند مدل و الگویی در کشور باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: هیات امنای این قرارگاه، امام جمعه، سردار سلیمانی، سردار ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله، استاندار و بنده هستیم که با قوت فعالیت قرارگاه را با حمایت حوزه، ارشاد و استانداری پیگیری می‌کنیم، محورهای مهمی برای کار در نظر داریم که از جمله می‌توان به تقویت کانون‌های مساجد، خانه‌های عالِم، پایگاه‌های بسیج، روحانیون مستقر به‌خصوص در مناطق دورافتاده و موارد دیگر اشاره کرد.

تدوین کتاب اقتصاد از دیدگاه اسلام و قرآن

وی افزود: اخیراً کار تدوین کتاب اقتصاد از نگاه اسلام و قرآن را به صورت مشترک با کمک حجت‌الاسلام قرائتی شروع کردیم، تلاش ما این بوده که کار در سطح ملی، ما را از کار استانی باز ندارد.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان