جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 980510
تاریخ انتشار جمعه 11 مرداد 1398
ساعت انتشار 18:03:58


پورابراهیمی در ارتباط تلفنی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر عنوان کرد:
حذف صفر از پول ملی، اولویت فعلی اقتصاد کشور نیست/ ممکن است «حذف ۴ صفر از پول ملی» به تصویب مجلس نرسد
پورابراهیمی در ارتباط تلفنی با برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر اظهار کرد: اولویت اقتصاد کشور مسائلی همچون تولید، اشتغال و کنترل تورم است و حذف صفر از پول ملی ضرورتی ندارد.
محمد رضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط تلفنی با تیتر امشب شبکه خبر درباره حذف ۴ صفر گفت: با توجه به اینکه مسائل مهم و کلان اقتصادی از جمله فرمان اجرای مقام معظم رهبری در طرح اصلاح ساختار بودجه کشور که هنوز بعداز ۴ ماه مدل عملیاتی مشخصی برای آن تعریف نشده است لذا "حذف ۴ صفر" از نظر ما (مجلس) اولویت نیست، اما اینکه این موصوع به طور اساسی کار درستی است مجلس معتقد است که درست است.

او افزود: حذف ۴ صفر در جامعه‌ای که با تورم مواجه است آثار مثبتی دارد، ولی اینکه در قالب لایحه ۲ فوریتی باشد قطعا اینگونه نخواهد بود.

حذف 4 صفر اولویت اقتصادی کشور نیست


پورابراهیمی گفت: اینکه این کار به شرایط جامعه کمک خواهد کرد و آثار مثبتی خواهد داشت موافق هستیم و موضوعی مثبت است، اما اینکه به کجا منتهی می‌شود باید با دولت به تفاهماتی برسیم که اثرات تورمی از بین خواهد رفت و دولت باید در کاهش تورم و از بین بردن تورم تلاش کند.

او افزود: اساس این کار از نظر مجلس مورد تائید است، اما اولویت مجلس نیست.

پورابراهیمی گفت: وقتی دولت لایحه می‌دهد هنوز متنی به مجلس ارائه نشده است که نظر بدهیم و آینده این کار به این دولت نیز مربوط نخواهد بود. مسیر حرکت در دولت‌های دیگر و آینده برمی گردد بنابراین برای توافق با دولت در این زمینه باید مسیر حرکت درآینده را در نظر بگیریم و اگر روند شوک‌های ارزی که به این کار مربوط می‌شود استمرار داشته باشد و روند کاهش آثار تورمی پیش بینی شود می‌توان این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

او افزود: یکی از مشکلات ما این است که در دولت‌های اخیر وقتی با تغییرات نرخ ارز و شوک ارزی مواجه شدیم دولت باید در این باره که چرا ارزش پول ملی کاهش یافته است تنبیه شود، چون دولت نهم و دهم و دولت فعلی از ارزش کاهش پول ملی بعنوان افزایش درآمد‌های بانکی استفاده کرد.

پور ابراهیمی تاکید کرد: موضوع حذف ۴ صفر اولویت اقتصادی کشور نیست، اما اینکه می‌تواند آثار مثبتی داشته باشد قابل قبول است.

او افزود: ضعف نظارتی بانک مرکزی و حجم نقدینگی به اقتصاد کشور صدمه زده است بنابراین انتظار از دولت این است که اولویت‌ها باید مبنا باشد و بر اساس آن تصمیم گیری شود و ساختار‌هایی که لازم است اصلاح شود که در صورت انجام این کار‌ها حذف ۴ صفر دیگر مطرح نخواهد بود.

پور ابراهیمی گفت: حذف ۴ صفر حتی ممکن است در صحن علنی مجلس حذف شود و به تصویب هم نرسد.

در سال‌های پایانی دولت باید یکی از موضوعاتی که مهمترین موضوع اقتصادی کشور است از جمله اصلاح ساختار بانک مرکزی را در اولویت قرار دهد.

پورابراهیمی گفت: در اصلاح ساختار نظام بانکی انتخاب افراد با رویکرد انتصاب از جانب دولت نخواهد بود و رویکرد ساختاری با قانون فعلی کاملا متفاوت خواهد بود. چندین اقدام مستمر نیز درباره مشکلات فعالان اقتصادی انجام شده است و اصلاح ساختار نظام بانکی در هفته آینده در دستور کار علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

ابوالقاسم حکیمی‌پور اقتصاددان گفت:حذف ۴ صفر از دیرباز مطرح بوده و جدیدا از طرف بانک مرکزی به دولت ارائه شد.

در حال حاضر تورم لجام گسیخته در کشور وجود دارد و حال باید دید آیا این کار در تورم تاثیر خواهد گذاشت. در کشور ما نرخ اقلام سوختی بین ۳ تا ۴ و نیم درصد در سال بر افزایش تورم تاثیر گذار است همچنین نوسانات شدید نرخ ارز در تورم اثر گذار است بنابراین حذف ۴ صفر از پول ملی اولویتی برای اقتصادی کشور مانیست.

حذف 4 صفر اولویت اقتصادی کشور نیست


او افزود: اولویت اقتصادی کشور ما در شرایط فعلی تورم و تولید ملی است و همه اولویت‌ها باید بابه تولید ملی اختصاص داشته باشد بنابراین در این شرایط اقتصادی و تحریم تعجب آور است که اولویت را بر حذف ۴ صفر قرار داده اند.

او افزود: اگر ۱۰ هزار ریال را یک تومان درنظر بگیریم شاید از نظر حسابداری سیستم بانکی فقط هزینه‌های چاپ اسکناس را کم خواهد کرد، ولی آیا این هزینه‌ها جزء اولویت‌های اقتصاد اول کشور است؟

او افزود: تمرکز ۸۴ کشور توسعه یافته نظام مالیاتی و نرخ سود بانکی بوده است که بسیار در تحولات کشورشان تاثیر گذار بوده است.

اگر مشکل اقتصادی نداشتیم، رکود و تورم نبود می‌توانستیم حذف ۴ صفر را در اولویت قرار دهیم، اما در شرایط فعلی این کار در آداب و رسوم متداول و فرهنگ اقتصادی فعلی مردم تاثیر زیادی خواهد گذاشت و از نظر فرهنگ سازی نیز زمانبر خواهد بود.

او افزود: این کار موجب سردرگمی و بدبینی مردم جامعه خواهد شد بنابراین برای ایجاد برنامه‌های اقتصادی نیاز به اعتماد عمومی مردم نیز هست.

حکیمی پور گفت: جای تاسف دارد که بانک مرکزی و وزارت اقتصادی که طرح را ارائه داده اند از این طرح دفاعی نکرده اند.

در هر اقتصادی وقتی چالش‌هایی ایجاد می‌شود باید اولویت‌هایی قرار داد بنابراین در شرایط فعلی اعضای کمیسیون اقتصادی به شرایط جامعه و اولویت‌های اقتصادی نیز توجه داشته باشند.

او افزود: توقع ما از مجلس این است که همراه با دولت ابتدا مشکلات اصلی مردم از جمله اشتغال و معیشت را در اولویت قرار دهند.

حکیمی پور گفت: تجربه ترکیه در این زمینه به دلیل متفاوت بودن ساختار سیاسی و نظام حکومتی با ما فرق می‌کند. تجربه کشور‌های جنوب شرق آسیا توانستند ظرف مشکل اقتصادی را از
کمیسیون اقتصادی مجلس و نمایندگان مجلس بهتر است تجربیات سایر کشور‌ها را نیز در نظر بگیرند. اصلاح ساختار نظام بانکی نیز سالهاست مطرح است و تنها کاری که انجام شده فقط تغییر رئیس کل بانک مرکزی بوده است.

حسین درودیان کارشناس مسائل اقتصادی دیگر مهمان برنامه درباره حذف ۴ صفر از پول ملی گفت: فارغ از اولویت در ابتدا باید به هدف و آورده این کار توجه کنیم.

او افزود: فلسفه اصلی حذف صفر در سهولت و آسانی محاسبه است. یکی از فواید نیز صرفه جویی در چاپ اسکناس است، ولی این درست نیست، چون صفر‌ها که هزینه‌ای در چاپ اسکناس ندارد.

حذف 4 صفر اولویت اقتصادی کشور نیست

درودیان افزود: در کشور‌های دیگر وقتی تورم کم می‌شود یا دوره‌های تورمی به پایان می‌رسد حذف صفر از پول ملی انجام می‌شود، اما در کشور ما که تورم هنوز وجود دارد نمی‌توان با یک عامل روانی تورم را از بین برد.

او افزود: این کار و تغییر گشایشی در اقتصاد کشور ایجاد نخواهد کرد و سیاست اقتصادی هم نیست در حقیقت این کار درحد و اندازه لایحه و اهمیت هم نیست.

درودیان گفت: طراحان این امر نیز می‌دانند این مسئله (حذف ۴ صفر) از جمله مسائل کلیدی کشور نیست و در شرایط تورم فعلی کشور باید فشاری که به اقشار ضعیف جامعه وارد می‌شود را در نظر بگیریم.


او افزود: تدابیر دوره گذار با تدابیر دوره تثبیت متفاوت است و در شرایط فعلی حتی طراحی‌هایی که برای دوره تثبیت می‌تواند خوب باشد بدین معنی است که تدابیری که اولویت نیست جای بایسته‌ها و اولویت دار را خواهد گرفت.

درودیان گفت: در هیچ جای دنیا هیچ تحولی و تغییرات مهم با جبر قانون بوجود نیامده است بنابراین اگر دولت اراده کاری را نداشته باشد با الزام قانونی نمی‌توان او را وادرا به کاری کرد.

او افزود: در کشور ما مواجه با فقر حرکتی هستیم بنابراین حذف ۴ صفر زاییده اینچنین ذغدغه هاست.
حذف ۴ صفر اولویت اقتصادی کشور نیست

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان