جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 980619
تاریخ انتشار پنج شنبه 14 شهريور 1398
ساعت انتشار 21:47:25


دستاورد سفر همتی به کرمان از زبان دکتر پورابراهیمی:
بازگشت 100 درصدی منابع ارزی سال 98 به صورت کالای ثبت سفارش شده در بخش صادرات خشکبار و فرش
پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به رییس کل بانک مرکزی پیشنهاد شد تا در قبال بازگشت ارز 98، 100 درصد منابع ارزی را به صورت واردات کالای ثبت سفارش شده از طریق وزارت صنعت و یا امکان عرضه در سامانه ثنا که درواقع مشکلات قبلی نرخ را فراهم نمی کرد، بتوانند عملیاتی کنند، که به تصویب رسید .
دکتر "محمدرضا پور ابراهیمی" در جمع خبرنگاران در تشریح دعوت از رییس کل بانک مرکزی به کرمان، گفت: در حوزه مربوط به وضعیت صادرات ،تامین مالی، معوقات بانکی، تعیین تکلیف تعهدات ارزی که سنوات گذشته داشته ایم با پیگیری‌های صورت گرفته و با هماهنگی با استاندار کرمان از رییس کل بانک مرکزی برای سفر به استان کرمان دعوت کردیم .

وی در خصوص سفر یک روزه رییس کل بانک مرکزی به کرمان اظهارکرد: از صبح امروز پنجشنبه 16 شهریور جلسات متعددی را با تعداد کثیری از تولید کنندگان و صادر کنندگان بخش صنعت، معدن و کشاورزی برگزار کردیم، که خوشبختانه به نتایج خوبی هم دست یافتیم.

ظرف 15 تا 30 روز آینده بخش عمده ای از مشکلات تولید کنندگان کرمانی بابت تعهدات ارزی حل خواهد شد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: محورهای مختلفی در راستای حل مشکلات تولیدی بحث شد، اولین محور متعلق به تسویه حساب مربوط به تعهدات ارزی سال 97 بود که مقرر شد تولیدکنندگانی که دچار مشکل شده اند و تعهداتشان اجرایی و پرداخت نشده است در یک نشست مشترک به نتیجه برسند.

وی ادامه داد: یک برنامه زمانبندی و نشست مشترک در تهران با حضور معاونت ارزی بانک مرکزی، نمایندگان بخش خصوصی، روئسای اتاق های تعاون و بازرگانی و از مجلس هم بنده صورت گیرد تا تسویه حساب ها به صورت موردی مطرح و حل و فصل شوند.

پور ابراهیمی گفت: علت برگزاری این جلسه عدم تقارن مشکلات بخش صادراتی در یک موضوع برای واحدهای مختلف تولیدی است لذا باید مورد به مورد بررسی شود و مشکلات در این زمینه مرتفع شود، این مصوبه سبب می شود که ظرف 15 تا 30 روز آینده بخش عمده ای از مشکلات تولید کنندگان کرمانی که در حوزه محصولات کشاورزی یا غیر کشاورزی بابت تعهدات ارزی به مشکل برخورده اند را بتوانیم بر طرف کنیم .

بازگشت 100 درصدی منابع ارزی سال 98 به صورت کالای ثبت سفارش شده در بخش صادرات خشکبار و فرش

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی به دومین محورمورد بحث «نحوه بازگشت ارز سال 98» اشاره کرد و گفت: بسیاری از صادرکنندگان ناراحت بودند که مبنای تسویه را چگونه مشخص کنند لذا یکی از پیشنهاداتی که بنده به عنوان نماینده مردم کرمان در این کارگروه دادم این بود؛ 100 درصد منابع ارزی را به صورت واردات کالای ثبت سفارش شده از طریق وزارت صنعت و یا امکان عرضه در سامانه ثنا که در واقع مشکلات قبلی نرخ را فراهم نمی کرد، بتوانند عملیاتی کنند لذا این پیشنهاد مورد توافق قرار گرفت و مصوب شد.

وی ادامه داد : مقرر شد صادرکنندگان طی یک ماه آینده که محصول آنها آماده صادرات است، در بحث پسته و یا سایر محصولات کشاورزی، کار صادرات خود را شروع کنند همچنین مقرر به جزء محصولات خشکبار اعم از پسته و خرما، فرش هم شامل قانون شود.

پورابراهیمی افزود: امیدواریم که این روند به افزایش صادرات فرش کمک کند؛ بنده معتقدم تولید امسال نسبت به سال گذشته تقریبا 7 برابر شده است و شرایط ماهم برای صادرات ما بسیار خوب است لذا پیش بینی ما افزایش ویژه صادارت کرمان در سال 98 خواهد بود .

حل مشکلات رفع اثر و دادن دسته چک به بنگاه‌های اقتصادی مشکل دار با مصوبه شورای تامین استان

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، محور سوم را موضوع تامین مالی و مشکلات تسهیلات دریافتی بنگاه های اقتصادی دانست و گفت: واحدهای تولید که اقساط پرداختی آنها معوق شده است باید در یک کمیته مورد بررسی قرار بگیرند ، لذا کارگروه تشکیل شد و موارد کلی به تصویب رسید، کارگروه دوم نیز با تامین یک لیست از موضوعاتی که به صورت موردی توسط اتاق بازرگانی مطرح می شود در بانک مرکزی تشکیل خواهد شد تا موضوع بررسی حل مشکلات بنگاه های اقتصادی که دچار کمبود تامین مالی شده اند یا در بحث دریافت های جدید نیازمند کمک و حمایت هستند بر این اساس تصمیم گیری شود.

پور ابراهیمی به آخرین مصوبه سفر رییس کل بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: بنگاه هایی که به هر دلیل در پرداخت تعهداتشان مشکل پیدا کرده و به دلیل اعمال قانون جدید بر بانک ها، نیازمند آیین نامه ایی از سوی دولت بودند و مشمول این آیین نامه شده اند، می توانند با مصوبات شورای تامین استان امکان حل مشکلات رفع اثر و دادن دسته چک و امثالهم برای آنها فراهم شود .

وی در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه این آیین نامه نوشته شده است و در چند روز اینده ابلاغ می شود لذا در بخش بعدی واحدهایی که به هر دلیل در دوره های گذشته با مشکل پرداخت تعهداتشان روبه رو بودند و چک های انها برگه شده بود، و در حال حاضر گشایش اعتبار، ال سی های ارزی، پرداخت تعهدات و عدم دریافت دسته چک دچار مشکل شده بودند با این آیین نامه در شورای تامین داخل استان تصویب و مشکلات اقدامی در استان حل می شوند لذا موارد مطرح شده دستاوردهای جلسه امروز بوده است .

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان